Wykład: “Wit Stwosz. Między Krakowem a Norymbergą”

Miejsce: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprasza na wykład dr Ewy Korpysz z cyklu "Varsovia. Ars et historia”

W 1489 r. w głównym kościele Krakowa pojawiło się niezwykłe dzieło – Ołtarz Mariacki. Największy i najwspanialszy z gotyckich ołtarzy europejskich. Jego twórca, przybyły z Norymbergi rzeźbiarz Wit Stwosz, szybko zdobył uznanie. W ślad za tym posypały się liczne zamówienia na kolejne dzieła – dla rodziny królewskiej, biskupów, bogatych patrycjuszy.

W 1496 roku Stwosz powrócił do rodzinnej Norymbergi jako obywatel sławny i zamożny, i tam stworzył kolejne arcydzieła snycerskie. Ale – jak zobaczymy, w jego życiu były też ciemniejsze karty. Z prawem był “na bakier”. I może właśnie wskutek pewnych “ciemnych” okoliczności – przerzucił się w pewnym momencie na malarstwo.

Wykładowca: dr Ewa Korpysz – doktor nauk historycznych, historyk sztuki, kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na historii oraz ikonografii miejsc związanych z przechowywaniem Najświętszego Sakramentu, zajmuje się też architekturą i kamieniarką nowożytną. Autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych.