Zofia Posmysz-Piasecka z Orderem Orła Białego

Była więźniarką trzech obozów koncentracyjnych, w tym Oświęcimia, potem dziennikarką i pisarką. W piątek 24 stycznia prezydent Andrzej Duda odznaczył najwyższym polskim oznaczeniem - Orderem Orła Białego - Zofię Posmysz Piasecką. - Dziękuję przede wszystkim Panu Bogu - mówiła wzruszona.

Ceremonia odbyła się w pałacu prezydenckim w Warszawie w obecności m.in. członków Kancelarii Prezydenta oraz Kapituły Orderu Orła Białego. W uzasadnieniu odznaczenia napisano, że jest ono przyznane Zofii Posmysz-Piaseckiej “w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy o Holokauście i martyrologii Polaków – więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych w czasach II wojny światowej oraz “za przekazywanie świadectwa prawdy o zagładzie poprzez działalność artystyczną i twórczą”.

Zabierając głos prezydent Andrzej Duda powiedział, że przede wszystkim dziękuje nowo odznaczonej Damie Orderu “w imieniu Rzeczypospolitej”:

Pani Zofia przeżyła dramat uwięzienia w obozie zagłady w 3 obozach koncentracyjnych, w tym w Oświęcimiu i Ravensbrück. Ale mimo tego dramatu nie zamknęła pani tego w sobie i dla siebie. Pracując w Polskim Radiu, pisząc książki, na czele z tą najsłynniejszą – “Pasażerką”, która doczekała się adaptacji filmowej, stała się słuchowiskiem i operą, niesie świadectwo przesłanie tamtego czasu. Jest opowieścią o człowieku, i to trudną opowieścią. Dziękuję za to, że dzieli się pani tym świadectwem – świadectwem niezwykle ludzkim, patrzącym do głębi człowieka. Za to, że ono świadectwo stanowi ważną polską spuściznę tamtego trudnego czasu

Przyjmując odznaczenie 97-letnia dziś Zofia Posmysz-Piasecka nie kryła wzruszenia. – Mam od kilku dni wrażenie, że to mi się śni. Co ja takiego uczyniłam, że takie spotyka mnie odznaczenie i wyróżnienie? Ale byłam wychowana w atmosferze wiary w cuda i chyba to mi się teraz potwierdza – powiedziała. I dodała:

Dziękuję przede wszystkim Panu Bogu. Wierzyłam, że za tym się kryje jakaś inna Siła. Ta sama Siła, która pozwoliła mi przetrwać Oświęcim. Dziękuję Dziękuję Dziękuję!

Zofia Posmysz-Piasecka urodziła się 23 sierpnia 1923 w Krakowie. W czasie II wojny światowej w 1942 została uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz (gdzie padła ofiarą eksperymentów pseudomedycznych[1]), następnie w Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Po zakończeniu wojny przeniosła się do Warszawy. W 1945 zadebiutowała literacko wspomnieniami Znam katów z Belsen…. W 1952 ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała m.in. w gazecie “Głos Ludu” jako korektorka oraz w Polskim Radiu, współtworząc od 1960 powieść radiową W Jezioranach. Jest autorką wielu książek i powieści, w tym słynnej “Pasażerki”, na podstawie której powstało słuchowisko radiowe.

ad/Stacja7