Watykański sekretarz stanu odwołuje swój wyjazd na beatyfikację do Wenezueli

Z powodów związanych głównie z pandemią COVID-19, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin nie będzie mógł udać się do Wenezueli z okazji beatyfikacji czcigodnego sługi Bożego José Gregorio Hernándeza – poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Beatyfikacja odbędzie się w stolicy kraju Caracas 30 kwietnia.

Kardynał Parolin zapewnił o swojej łączności duchowej w tej tak ważnej dla Kościoła i całego kraju chwili i ma nadzieję, że przyczyni się ona do pogłębienia wiary Wenezuelczyków i ich życia chrześcijańskiego, aby naśladując nowego błogosławionego, wspólnie stawiali czoła kryzysowi humanitarnemu i promowali pluralistyczne i pokojowe współistnienie – dodano w watykańskim komunikacie.

Kardynał Parolin był nuncjuszem apostolskim w Wenezueli w latach 2009-2013.

Kim jest Jose Gregorio Hernandez?

José Gregorio Hernández, wenezuelski lekarz, urodził się 26 października 1864 roku w miejscowości Isnotu, w województwie Trujillo, w wenezuelskich Andach. Zmarł śmiercią tragiczną, 26 października 1919 roku w Caracas, stolicy kraju, kiedy wracając od chorego, został potrącony przez samochód.

Miał 54 lata. Pracował w istniejącym do dzisiaj w wenezuelskiej stolicy szpitalu Vargas. Był znany z działalności charytatywnej i darmowej opieki lekarskiej nad ubogą ludnością. Grób sługi Bożego znajduje się w Caracas, w kościele p.w. Matki Bożej Gromnicznej, w centrum stolicy, przy Placu La Candelaria.

Od razu, po tragicznej śmierci, Wenezuelczycy uznali go za świętego i zrodził się kult jego osoby poparty licznymi uzdrowieniami. Obrazy z jego podobizną i figurki, znaleźć można w Wenezueli na każdym kroku. Ludzie noszą medaliki z jego podobizną i modlą się za jego wstawiennictwem.

ag/KAI/Stacja7