Papież spotkał się z Mike Pence’m, wiceprezydentem USA

Papież Franciszek przyjął dziś na audiencji prywatnej w Watykanie wiceprezydenta USA Mike Pence'a. Choć nie ujawniono szczegółów rozmowy, watykaniści interpretują to spotkanie w kontekście nasilenia konfliktu Iran - USA.

Według relacji spotkanie trwało godzinę, przebiegło w ciepłej atmosferze a prezydentowi towarzyszyła jego małżonka Karen i córka – Sarah.

Papież ofiarował wiceprezydentowi USA swoje orędzie na Dzień Pokoju i medal z napisem “Anioł Pokoju”, zaś Mike Pence zrewanżował się podarunkiem w postaci krzyża wyrzeźbionego w drewnie pochodzącym z drzewa w jego rezydencji.

Według oświadczenia zamieszczonego przez biuro prasowe Białego Domu w trakcie rozmowy potwierdzono przyjazne stosunki Watykanu i USA oraz “wspólne zaangażowanie na rzecz poprawy sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie”. Zgodnie z protokołem nie należy się spodziewać podobnego oświadczenia ze strony Watykanu ponieważ zwykle jest to czynione tylko w przypadku audiencji głów państw.

Mike Pence zatrzymał się w Rzymie na jeden dzień, w drodze powrotnej do USA z Jerozolimy, gdzie uczestniczył w Forum Holokaustu, zorganizowanym z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

ad/Stacja7