Papież przyjął prezydenta Iraku

Papież Franciszek przyjął w sobotę rano na audiencji w Watykanie prezydenta Iraku Barhama Saliha. Według relacji samego prezydenta rozmowa dotyczyła sytuacji w Iraku i napięć w tym regionie świata.

Prezydent Salih napisał o spotkaniu z Franciszkiem na swoim koncie twitterowym: “Miałem zaszczyt spotkać się z Jego Świątobliwością Papieżem. Rozmawialiśmy szczerze o sytuacji w Iraku i poważnych napięciach w tym regionie, a Jego Świątobliwość potwierdził jego wielką troskę o Irak oraz pokój i bezpieczeństwo jego ludu. Irak, skąd pochodził Abraham, powinien być światłem umiarkowania i oazą stabilności, pokoju i dialogu.” – napisał Barham Salih.

O przebiegu audiencji poinformowało nieco później także Biuro Prasowe Watykanu. Według relacji “podczas serdecznych dyskusji przywołano dobre stosunki dwustronne, a strony skoncentrowały się na wyzwaniach, przed którymi stoi obecnie Irak oraz na znaczeniu promowania stabilności i procesu odbudowy, zachęcając do ścieżki dialogu i poszukiwania odpowiednich rozwiązań na rzecz obywateli z poszanowaniem suwerenności narodowej.”

“Następnie zwrócono uwagę na znaczenie zachowania historycznej obecności chrześcijan w kraju, którego są oni integralną częścią, oraz na znaczny wkład, jaki wnoszą w odbudowę tkanki społecznej, podkreślając potrzebę zagwarantowania ich bezpieczeństwa i miejsca w przyszłość Iraku. Wreszcie, strony omówiły różne konflikty i poważne kryzysy humanitarne, które dotykają region, podkreślając znaczenie wysiłków podejmowanych przy wsparciu społeczności międzynarodowej w celu przywrócenia zaufania i pokojowego współistnienia” – czytamy w relacji prasowej Biura Prasowego Watykanu.

Dzień wcześniej papież Franciszek przyjął na podobnej audiencji wiceprezydenta USA Mike Pence’a, co – zdaniem watykanistów – nie jest przypadkową koincydencją. Spotkania te zbiegają się bowiem z nasilającymi się ostatnio w tym regionie świata napięciami.

W ubiegłym roku papież Franciszek kilkakrotnie zapowiadał, że w 2020 r. chciałby pojechać do Iraku. Dotychczas jednak taka wizyta nie została potwierdzona.

ad/Stacja7