Kraków: W tym roku nie będzie tradycyjnej procesji z Wawelu na Skałkę

Tegoroczne ogólnopolskie uroczystości odbędą się w zmienionej formie. W niedzielę 9 maja przy Ołtarzu Trzech Tysiąclecia na Skałce odprawiona zostanie Msza św. z udziałem Episkopatu Polski. Z powodu trwającej pandemii nie odbędzie się natomiast tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę.

Zbliża się uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej. Na Wawelu i Skałce odbędą się obchody ku czci świętego. Z tej okazji już dziś rozpoczyna się nowenna w Katedrze na Wawelu.

Tegoroczne ogólnopolskie uroczystości odbędą się w zmienionej formie. W niedzielę 9 maja o godz. 10.00 celebrowana będzie Msza św. z udziałem Episkopatu Polski, która zostanie odprawiona przy Ołtarzu Trzech Tysiąclecia na Skałce. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warmiński abp Józef Górzyński, który również wygłosi homilię.

Zaproszeni na tę uroczystość są wszyscy wierni, szczególnie delegacje z parafii, seminariów, zakonów, organizacji oraz instytucji. Tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę, z racji na sytuację pandemiczną, została odwołana – poinformował w wydanym komunikacie ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Tradycja rozpoczęta już w XI wieku

Tradycja procesji z Wawelu na Skałkę narodziła się już 10 lat po męczeńskiej śmierci biskupa Stanisława. 8 maja 1089 r., w 10. rocznicę królewskiego zamachu na świątobliwego pasterza, lud Krakowa od początku otaczający kultem niezwykłą postać przeniósł uroczyście jego szczątki z katedry na Wawelu do klasztoru na Skałce, gdzie męczennik zginął. 

Tak zaczęło się coś, co trwało niemal nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Co roku coraz większe rzesze pielgrzymów nawiedzały 8 maja grób męczennika, aż jednodniowa uroczystość urosła do ośmiodniowego świętowania. Procesja z relikwiami świętego z Wawelu na Skałkę i z powrotem odbywała się zaś zawsze w niedzielę w trakcie tej Oktawy. 

ag/KAI/Stacja7