Kard. Giovanni Battista Re nowym dziekanem kolegium kardynalskiego

Papież zatwierdził dziś wybór nowego dziekana Kolegium Kardynalskiego, którym kardynałowie wybrali kard. Giovanni Battista Re - poinformowało Biuro Prasowe Watykanu. Wcześniej tę funkcję piastował przez lata kard. Angelo Sodano, zaś kard. Re był jego zastępcą.

Wybory nowego dziekana odbyły się 18 stycznia, dzisiaj Watykan poinformował o ich rezultacie. Wraz z wyborem nowego dziekana, kardynałowie wybrali również nowego wicedziekana. Został nim argentyński kardynał Leonardo Sandri.

W trakcie trwania wakatu na funkcji dziekana, który trwał ponad miesiąc, jego obowiązki pełnił właśnie kard. Re. Dotychczasowy dziekan, kard. Angelo Sodano, zrezygnował 21 grudnia, a papież tę rezygnację przyjął.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego przewodniczy temu gremium, nie ma jednak żadnych uprawnień wobec innych purpuratów będąc pierwszym pośród równych. Jest zawsze w randze kardynała -biskupa. Do jego zwyczajowych zadań należy m.in. przewodniczenie uroczystościom pogrzebowym po śmierci papieża, odprawianie Mszy św. na rozpoczęcie konklawe i przewodniczenie obradom konklawe. Zgodnie z paragrafem 4 kanonu 352 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 dziekan Kolegium Kardynalskiego zobowiązany jest do stałego zamieszkania w Rzymie.

Kard. Giovanni Battista Re pochodzi z Włoch i od 2014 r., z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego, nie ma prawa wyboru na konklawe. W przeszłości był m.in. prefektem Kongregacji ds. biskupów. Przewodniczył też obradom konklawe, które wybrało kardynała Jorge Mario Bergoglio na papieża Franciszka. Podczas inauguracji pontyfikatu papieża w dniu 19 marca 2013 r. kard. Re był jednym z sześciu kardynałów, którzy złożyli publiczną profesję posłuszeństwa wobec nowego papieża w imieniu Kolegium Kardynalskiego.

 

ad/Stacja7