Jasna Góra: uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przygotowaniem do rocznicy chrztu Polski

Pod znakiem przygotowań do 1050.rocznicy chrztu Polski upływać będzie tegoroczna uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Święto to kolejny wielki odpust w Sanktuarium, na który już zmierzają następne tysiące uczestników pieszych pielgrzymek.

Przygotowanie stanowi nowenna pod hasłem: „ Ochrzczeni by ewangelizować”.

26 sierpnia uroczystej Sumie pontyfikalnej o 11.00 przewodniczyć będzie na szczycie Jasnej Góry abp Wojciech Polak, Prymas Polski, który także wygłosi homilię.

Podczas Eucharystii ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu autorstwa Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Śluby złożone w 1956 r. stały się programem moralnego odrodzenia Narodu, podjętym przez cały Kościół w Polsce. Program ten nazwany został “Wielką Nowenną przed Tysiącleciem Chrztu Polski”. W tekście Ślubów zawarte są m.in. wezwania do obrony budzącego się życia, nierozerwalności małżeństwa, troski o serca i umysły dzieci, miłość, sprawiedliwość, zgodę, pokój, walkę z przemocą, troski o głodnych, bezdomnych, płaczących.
Wśród wyliczanych wad Narodu są: lenistwo, lekkomyślność, marnotrawstwo, pijaństwo i rozwiązłość.

W przyszłym roku, gdy Kościół w Polsce będzie obchodził 1050. rocznicę Chrztu Polski, Śluby Narodu będą miały już 60 lat. Ich tekst jest długi i dość trudny w świadomości wiernych istnieje w niewielkim stopniu zwłaszcza wśród młodych. Do lat 80. jego druk był przez władze państwowe zwalczany, a później jego treść nie bardzo była podejmowana w nauczaniu i katechizacji. Tekst, mało znany, odnawiany jest już tylko na Jasnej Górze, ale, jak przypominają kapłani, odpowiedzialność za wykonanie ślubów od 60 lat spada na wszystkich, bo prymas Wyszyński i episkopat ślubowali w imieniu całego narodu i na cały naród to ślubowanie się rozciąga.

W nawiązaniu do tekstu Ślubów podczas Sumy odpustowej, 26 sierpnia, chętni pielgrzymi będą mogli złożyć Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, zobowiązując się do codziennej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego w łonie matki.

Eucharystię poprzedzi ingres biskupów i uroczyste wprowadzenie świętego Wizerunku Nawiedzenia, obrazu Matki Bożej peregrynującego po polskich diecezjach.
Przed Mszą św. o godz. 10.00 odbędzie się Modlitwa Pielgrzymów przed 1050. rocznicą Chrztu Polski.

Na program jasnogórskiego odpustu złożą się także m.in. droga krzyżowa po wałach
jasnogórskich, różaniec i procesja eucharystyczna. Jak co roku wieczornej Mszy św. o godz. 19.00 na jasnogórskim szczycie, w patronalne święto Częstochowy, przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Obchody święta Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczną się już w wigilię uroczystości. O
godz. 17.00 z częstochowskiej archikatedry wyruszy diecezjalna procesja maryjna. O 19.00 celebrowana będzie Msza św.

Na Jasną Górę na uroczystości odpustowe już zmierzają kolejne tysiące pieszych pielgrzymów. Niektóre grupy nawet już przybywają. W sumie wejdzie do Częstochowy prawie 90 pielgrzymek  pieszych, a także grupy rowerowe i biegowe, a nawet pielgrzymka na rolkach.

Na Jasnej Górze przygotowaniem do święta jest nowenna. Modlitwa ma wymiar narodowy i w tym roku wpisuje się w przygotowania do jubileuszu 1050.rocznicy chrztu Polski. -Wraz z Maryją chcemy dziękować za włączenie Polski do wspólnoty Kościoła i razem z Nią obudzić w sobie ducha ewangelizacji – powiedział tegoroczny kaznodzieja nowennowy franciszkanin z Niepokalanowa, o. Grzegorz Bartosik.
Jak zauważył uroczyste obchody rocznicy chrztu Polski powinny przypomnieć nam na nowo o naszych korzeniach. – Dzisiaj widzimy jak wiele jest ataków na Kościół, w Europie, świecie i Polsce, odcinanie się od korzeni chrześcijańskich. Ten jubileusz ma nam przypomnieć o tych naszych korzeniach i rozpalić w nas na nowo charyzmat bycia chrześcijaninem – powiedział kierownik katedry mariologii UKSW w Warszawie.

Eucharystie nowennowe są szczególnym wołaniem za Polskę. W wieczornych Mszach uczestniczą wierni częstochowskich parafii, przybywający w pieszych pielgrzymkach. Kazania zatytułowane „Ochrzczeni by ewangelizować” głoszone są podczas Mszy św. celebrowanych o godz. 6.00 i 11.00 w Kaplicy Matki Bożej i o 18.30 na szczycie Jasnej Góry.

Obchodzone, 26 sierpnia, święto Matki Bożej Jasnogórskiej ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Matki Bożej.

O ustanowienie święta ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 roku.
Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy świętych wotywnych. Dopiero papież Pius X w roku 1904 zatwierdził uroczystość NMP Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r. W 1931 roku papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

W diecezjach polskich uroczystość wprowadzano stopniowo od 1910 r. Zgodnie z decyzją Piusa XII święto obchodzone jest jako uroczystość całego Kościoła Katolickiego w Polsce od 1956 r.

Święto Matki Bożej Jasnogórskiej paulini czczą we wszystkich klasztorach jako uroczystość patronalną.