Jan Paweł I będzie beatyfikowany. Papież zatwierdził dekret dotyczący cudu

Papież zatwierdził dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem Jana Pawła I, a to oznacza, że zostanie on niedługo beatyfikowany.

Jan Paweł I kierował Kościołem zaledwie 33 dni, a Włosi nazywali go “papieżem uśmiechu”. Media spekulują, że zostanie beatyfikowany w przyszłym roku, jeszcze przed Wielkanocą.

Cud za wstawiennictwem Jana Pawła I

Za wstawiennictwem Jana Pawła I miało dojść do niewytłumaczalnego medycznie cudu. Przypadek dotyczy uzdrowienia dziewczynki, mieszkanki Buenos Aires, z poważnej formy encefalopatii (uszkodzenia mózgowia), do którego doszło w Argentynie w 2011 roku.

31 października 2019 konsylium medyczne jednogłośnie opowiedziało się za naukową niewytłumaczalnością i trwałym charakterem rozpatrywanego uzdrowienia. Natomiast 6 maja 2021 roku także kongres teologów wypowiedział się pozytywnie o domniemanym cudzie.

Papież zatwierdził jeszcze dekrety siedmiu innych osób

Podczas audiencji udzielonej kard. Marcello Semeraro, prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, papież zatwierdził również dekrety dotyczące siedmiu innych osób.

Pozostałe osoby to:

  • uznanie cudu za wstawiennictwem sługi Bożej Marii Bereniki Duque Hencker (1898-1993) z Kolumbii, założycielki Zgromadzenia Małych Sióstr od Zwiastowania,
  • uznanie męczeństwa kapłana diecezjalnego Piotra Ortiza de Zárate i jezuity Jana Antoniego Solinasa, zamordowanych 27 października 1683 w Argentynie,
  • oraz uznanie cnót heroicznych:
  • Diego Hernándeza Gonzáleza (1915-76) – Hiszpana, kapłana diecezjalnego,
  • Jana Spoletiniego OFM (Rocco Giocondo Pasquale, 1870-1951) – Włocha,
  • Magdaleny od Jezusa (Elisabetta Maria Maddalena Hutin; 1898-1989) – Francuzki, ale działającej we Włoszech, założycielki Bractwa Małych Sióstr Jezusa,
  • Elżbiety Martínez (1905-91) – Włoszki, założycielki Zgromadzenia Córek Maryi Panny z Leuki.

kh/KAI/Stacja7