Wiadomości: Watykan

Franciszek: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

Według najnowszych danych ONZ, co dziesiąta osoba na świecie cierpi z powodu głodu lub niedożywienia. “Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka” – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Franciszek: Bóg czyni wielkie rzeczy na podstawie tych małych, bezinteresownych

“Prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi, które powiększa miłość. A kiedy się dzielisz, Bóg pomnaża” – mówił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra.

Papież odwiedzi Węgry i Słowację. Watykan opublikował program pielgrzymki

Podczas czterodniowej pielgrzymki, od 12 do 15 września, papież m.in. weźmie udział w mszy na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, spotka się z wiernymi, władzami obu państw oraz z młodzieżą.

“Bóg jest blisko nas i nigdy nie udaje się na emeryturę”. List Papieża na I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

W styczniu Papież Franciszek ustanowił dla Kościoła Dzień Dziadków i Osób Starszych. Ma być on obchodzony w czwartą niedzielę lipca – czyli w pobliżu daty wspomnienia świętych Anny i Joachima, dziadków Jezusa. W tym roku przypadnie on w niedzielę, 25 lipca.

Franciszek dziękuje za opiekę w szpitalu. “To miejsce leczenia ciała i serca, zaszczepiania nadziei”

“Oprócz leczenia ciała, ma tam miejsce również leczenie serca zdolne zaszczepić pociechę i nadzieję w chwilach próby” – napisał papież Franciszek w liście skierowanym do pracowników kliniki Gemelii, w której przeszedł operację.

Katastrofalne powodzie w Niemczech, Belgii i Holandii. Papież modli się za ofiary

W ostatnich dniach mieszkańcy Niemiec, Belgii i Holandii zostali dotknięci katastrofalnymi powodziami. “Niech Pan przyjmie zmarłych i pocieszy ich rodziny” – powiedział papież Franciszek po niedzielnej modlitwie “Anioł Pański”.

Franciszek: uczmy się zatrzymywać, wyłączać telefony, regenerować w dialogu z Bogiem

“Potrzebujemy «ekologii serca», na którą składają się odpoczynek, kontemplacja i współczucie. Wykorzystajmy do tego okres letni!” – powiedział papież Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański”, którą odmówił wspólnie z wiernymi na placu św. Piotra.

Franciszek wydał nowe normy dotyczące tzw. mszy trydenckiej. Większe uprawnienia biskupów

Papież Franciszek wydał list apostolski w formie motu proprio „Traditionis Custodes” w sprawie używania Mszału Rzymskiego z 1962 roku i sprawowania liturgii przedsoborowej. Ojciec Święty nadał w tej kwestii większe uprawnienia biskupom.

Papież Franciszek wyszedł ze szpitala i wrócił do Watykanu

Papież Franciszek w środę rano opuścił klinikę Gemelli i wraca do Watykanu – donosi agencja AP, oraz włoskie media. Ojciec Święty przebywał w nim od 4 lipca, kiedy przeszedł operację.

Papież kontynuuje leczenie. “Szczególną myśl kieruje do pacjentów przykutych do łóżka”

Franciszek nadal przebywa w szpitalu, gdzie kontynuuje leczenie i rehabilitację po operacji, którą przeszedł 4 lipca. Watykan przekazał nowe informacje o stanie zdrowia papieża.