Wiadomości: Watykan

Abp Ryś: boimy się przyjścia Pana, ale jak można się bać takiego Boga?

“Czy w ogóle można bać się przyjścia Boga, który kiedy przyjdzie jeszcze raz i na całą wieczność objawi się jako sługa” – pytał abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, podczas mszy świętej w bazylice na Lateranie.

“Trzeba pogodzić tajemnicę spowiedzi z prawem karnym”. Papież przyjął premiera Francji

Franciszek przyjął w poniedziałek na audiencji premiera Jeana Castexa, z którym rozmawiali m.in. o sytuacji francuskiego Kościoła po opublikowaniu raportu o nadużyciach seksualnych. “Papież cieszy się, że reakcją na raport nie było zaprzeczenie” – podkreślił szef rządu.

Franciszek do lekarzy: pomagacie leczyć nie tylko ciało, ale i serce

“Musicie zawsze stawiać chorego przed chorobą. Konkretny człowiek powinien znajdować się na pierwszym miejscu” – powiedział papież Franciszek do przedstawicieli rzymskiego uniwersytetu medycznego.

Wizyta ad limina trzeciej grupy polskich biskupów. “Być tutaj, to znaczy zaczerpnąć nową siłę”

Kolejni polscy biskupi m.in. z archidiecezji warszawskiej i gnieźnieńskiej, zaczęli wizytę ad limina w Watykanie. “Być tutaj, to znaczy zaczerpnąć nową moc i siłę do tego, by być pasterzem” – powiedział abp Wojciech Polak, prymas Polski.

“Episkopat to nazwa służby, a nie zaszczyt” – papież udzielił święceń biskupich dwóm współpracownikom

“Niech największy wśród was będzie jak najmniejszy. A ten, kto rządzi, niech będzie jak ten, kto służy” – mówił Franciszek podczas Mszy św. w bazylice św. Piotra w Watykanie, w trakcie której osobiście udzielił święceń biskupich dwóm bliskim współpracownikom. Sakrę otrzymali: ks. prałat Guido Marini, który został mianowany ordynariuszem diecezji Tortona oraz ks. Andrés Gabriel Ferrada Moreira, – sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Papież Franciszek: trzeba nam zanurzyć się w Chrystusie

“Jezus prosi nas, abyśmy ze współczuciem zanurzyli się w życie tych, których spotykamy, tak jak On to czynił wobec nas”. Do zanurzenia się w Chrystusie, do naśladowania Go, nie szukania własnego interesu, lecz oddania się na Jego służbę zachęcił Ojciec Święty w katechezie przed modlitwą „Anioł Pański”.

Abp Gądecki: “staraliśmy się w Watykanie prostować fałszywe informacje o sytuacji w Polsce”

“Podczas wczorajszego spotkania w Sekretariacie Stanu staraliśmy się prostować fałszywe wyobrażenia o sytuacji społeczno-politycznej w Polsce” – powiedział KAI przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, odnosząc się do piątkowego wieczornego spotkania w watykańskim Sekretariacie Stanu z kardynałem Pietro Parolinem i jego współpracownikami, które było ostatnim w ramach wizyty drugiej grupy biskupów polskich ad limina Apostolorum.

Franciszek: pokonanie głodu to jedno z najważniejszych wyzwań ludzkości

“Tylko wspólne działania zapewnią każdemu człowiekowi dostęp do pełnowartościowej i przystępnej cenowo żywności” – napisał papież Franciszek w przesłaniu na Światowy Dzień Żywności.

Franciszek: niektórzy przypisywali mi, że proponuję życie bez wysiłku

“Niektórzy przypisywali mi rzeczy, których nie popieram: że proponuję życie bez wysiłku lub że gardzę kulturą pracy” – powiedział papież Franciszek do uczestników spotkania zorganizowanego przez Instytut Rozwoju Biznesu w Argentynie.

Papież do farmaceutów szpitalnych: “Aborcja to morderstwo”

“Wiecie, że w tej sprawie mówię jasno: to morderstwo i nie wolno stać się wspólnikiem” – tak o aborcji mówił Papież Franciszek na spotkaniu z uczestnikami 42. Krajowego Kongresu Włoskiego Towarzystwa Farmacji Szpitalnej i Usług Farmaceutycznych Służby Zdrowia, który odbywa się w Rzymie.