Wiadomości: Watykan

Franciszek utworzy nową posługę w Kościele. Wkrótce więcej informacji

Papież Franciszek utworzy oficjalną posługę „katechety”, a szczegóły zostaną ujawnione 11 maja na konferencji prasowej w Watykanie – przekazało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Franciszek do Polaków: pielęgnujcie piękną tradycję nabożeństw majowych

“Zgodnie z tradycją Waszych ojców, gromadzicie się w kościołach, domach, a także przed obrazami i figurami Matki Bożej, umieszczonymi na placach, skrzyżowaniach dróg oraz w przydomowych kapliczkach” – mówił do Polaków papież Franciszek podczas audiencji ogólnej.

Franciszek apeluje o modlitwę w intencji świata finansów. „Oddalony od życia większości ludzi”

W intencji modlitewnej na maj papież Franciszek szczególnie poleca świat finansów, który bardzo często żyje swoim życiem i ma niewiele wspólnego z codziennym doświadczeniem ludzi.

Franciszek: Nie możemy być dobrymi chrześcijanami, nie trwając w Jezusie. Z Nim zaś możemy wszystko

“Owocem, który trzeba wydać, jest miłość. Powiązani z Chrystusem, otrzymujemy dary Ducha Świętego i w ten sposób możemy czynić dobro. Życie prawdziwie chrześcijańskie daje świadectwo o Chrystusie” – zaznaczył Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Regina Coeli w Watykanie.

Dziś mija 10 lat od beatyfikacji Jana Pawła II!

1 maja 2011 r. pielgrzymi w różnym wieku i różnego pochodzenia wzięli udział w uroczystości beatyfikacyjnej Papieża Polaka, której przewodniczył Benedykt XVI. O swoich wspomnieniach tamtych dni i 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II opowiedzieli: watykanistka Valentina Alazraki i fotograf Arturo Mari.

Nowe łacińskie wezwania w Litanii do św. Józefa

Stolica Apostolska ogłosiła dziś 7 nowych wezwań w Litanii do św. Józefa. Polska wersja nowych wezwań zostanie przygotowana przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski

Franciszek spotkał się z młodymi z Chemin Neuf: Nie bójcie się budować mostów między ludźmi

„Drodzy młodzi, zachęcam was, abyście nie bali się kroczyć drogami braterstwa i budować mosty między ludźmi, między narodami, w świecie, w którym wciąż wznosi się tak wiele murów z obawy przed innymi” – powiedział papież Franciszek spotkając się z 35 młodymi zaangażowanymi w politykę, członkami wspólnoty Chemin Neuf.

Franciszek: Pandemia zniweczyła nasze plany, trzeba słuchać Ducha

„Pandemia zniweczyła wiele naszych planów i zmusiła nas do konfrontacji z nieprzewidywalnym. Wymaga to od nas szczególnej uległości wobec Ducha Świętego i wierności ludziom naszych czasów” – mówił papież Franciszek podczas audiencji dla przedstawicieli Włoskiej Akcji Katolickiej. Franciszek radził im, jak ma wyglądać działalność chrześcijańskiego laikatu w tym trudnym czasie.

Franciszek poszerza kompetencje Trybunału Państwa Watykańskiego

Również kardynałowie i biskupi będą za zgodą Papieża sądzeni przez Trybunał Państwa Watykańskiego w sprawach karnych podlegających kompetencji tego organu – postanowił Ojciec Święty w opublikowanym dzisiaj Liście Apostolskim – motu proprio.

Watykan: papież zaostrzył kryteria ws. przejrzystości finansów

Franciszek w opublikowanym motu proprio dotyczącym finansów postanowił m.in. że osoby zatrudnione w urzędach watykańskich powinny złożyć deklarację, że nie były karane i nie są objęte toczącym się postępowaniem karnym.