Wiadomości: Watykan

Papież Franciszek wraca do zdrowia. Jest już w stanie chodzić o lasce

„Od trzech dni jestem w stanie chodzić” – powiedział Ojciec Święty przyjmując 27 czerwca grupę biskupów z Brazylii, przybyłych z wizytą „Ad limina Apostolorum”. Watykan opublikował nagranie, na którym papież z laską przemierzał bibliotekę Pałacu Apostolskiego.

Papież wręczy paliusze 44 nowym metropolitom. Wśród nich będzie abp Guzdek

Już jutro 29 czerwca, w uroczystość św. Piotra i Pawła, papież Franciszek wręczy paliusze 44 nowym metropolitom. Wśród nich jest Polak, abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a także białoruski hierarcha o polskich korzeniach abp Józef Staniewski, któremu papież powierzył kierowanie archidiecezją mińsko-mohylewską.

Papież do młodych na czas wakacji: życzę wam, abyście byli posłańcami nadziei i odrodzenia dla przyszłości

“Zachęcam was do dobrego i odpowiedzialnego wykorzystania czasu, który macie do dyspozycji: w ten sposób wzrastacie i przygotowujecie się do podjęcia bardziej wymagających zadań” – mówi papież Franciszek w krótkim filmiku z pozdrowieniami, adresowanym do uczestników pierwszego Światowego Szczytu Turystyki Młodzieżowej, który rozpoczął się 27 czerwca we włoskim Sorrento.

Kard. Parolin pojedzie do Konga i Sudanu. Wizyta odbędzie się na początku lipca

Papież postanowił wysłać sekretarza stanu, kardynała Pietro Parolina do Kinszasy i Dżuby “aby pokazać swoją bliskość z umiłowanymi narodami Konga i Sudanu Południowego”. Wizyta odbędzie się w dniach od 1 do 8 lipca.

Franciszek do neokatechumenatu: zawsze idźcie z biskupem, on jest głową Kościoła

Proszę was o uległość Duchowi Świętemu i posłuszeństwo Jezusowi Chrystusowi w Jego Kościele. Zawsze idźcie z biskupem, on jest głową Kościoła – mówił Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami Drogi Neokatechumenalnej.

Franciszek: prośmy Jezusa o siłę, abyśmy byli tacy jak On

“Prośmy więc Jezusa o siłę, abyśmy byli tacy jak On, abyśmy szli za Nim ze stanowczym postanowieniem. Abyśmy nie byli mściwymi i nietolerancyjnymi, kiedy pojawiają się trudności, kiedy poświęcamy się dla dobra, a inni tego nie rozumieją” – zachęcił papież w rozważaniu przed dzisiejszą modlitwą Anioł Pański w Watykanie.

Kolejne spotkanie papieża z rodzinami ponownie w Rzymie. Odbędzie się w ramach Jubileuszu Roku 2025

Kolejną okazją do spotkania papieża z rodzinami z całego świata będzie Jubileusz Roku 2025 – poinformował prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia na zakończenie dzisiejszej Mszy św. na Placu św. Piotra, kard. Kevin Farrell. Z kolei XI Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w 2028 r., choć nie jest jeszcze podane jego miejsce.

Papież: rodzina to pierwsze miejsce, w którym człowiek uczy się kochać

“Rodzina jest miejscem spotkania, dzielenia się, wychodzenia ze swoich ograniczeń, aby przyjąć drugiego człowieka i być blisko niego. Jest to pierwsze miejsce, w którym człowiek uczy się kochać” – powiedział papież Franciszek w czasie mszy św. sprawowanej w ramach X Światowego Spotkania Rodzin.

Watykan udostępnia dokumentację z czasów Piusa XII, m.in. petycje Żydów z czasów II wojny światowej

Na prośbę Ojca Świętego Franciszka, od czerwca 2022 r. Archiwum Historyczne Sekretariatu Stanu – Sekcja ds. Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi (ASRS) udostępnia na swojej stronie internetowej wirtualną reprodukcję całej serii archiwalnej – poinformowała Stolica Apostolska. Seria archiwalna składa się łącznie ze 170 tomów, co w formie cyfrowej odpowiada prawie 40 000 plików.

Papież spotkał się z komisją ds. dialogu teologicznego. “Kolejny krok do pełnej komunii kościelnej”

Papież Franciszek przyjął wczoraj na audiencji członków międzynarodowej komisji mieszanej ds. dialogu teologicznego między Kościołem katolickim a Wschodnimi Kościołami Prawosławnymi. Kolejne spotkanie tego gremium poświęcone było pracom nad dokumentem na temat sakramentów. „Ten tekst, który wkrótce ujrzy światło dzienne, świadczy o istnieniu szerokiego konsensusu i może oznaczać kolejny krok do pełnej komunii” – powiedział Ojciec Święty.