Wiadomości: Świat

Zmarł kard. Carlos Amigo Vallejo, OFM. Miał 87 lat

W wieku 87 lat zmarł kardynał Carlos Amigo Vallejo, OFM, emerytowany arcybiskup Sewilli (Hiszpania). Stan zdrowia starszego kardynała stopniowo pogarszał się po upadku, jakiego doznał 22 lutego. Liczba członków Kolegium Kardynalskiego spadła do 209, w tym 117 ma prawo udziału w ewentualnym konklawe.

Kard. Dziwisz spotkał się z Benedyktem XVI. Są zdjęcia

Kardynał Stanisław Dziwisz spotkał się z papieżem seniorem Benedyktem XVI. Na profilu archidiecezji krakowskiej opublikowano zdjęcia ze spotkania.

Abp Szewczuk: nasza siła pochodzi od Boga

“Ludzie na całym świecie dziwią się, skąd bierze się siła naszych żołnierzy i zwykłych mieszkańców naszych miast. Nie pochodzi ona od ludzi” – mówi arcybiskup Światosław Szewczuk, zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.

Abp Laurent Ulrich nowym metropolitą paryskim

Stolica Apostolska poinformowała o nominacji nowego metropolity paryskiego, którym po raz pierwszy od ponad 50 lat zostaje hierarcha spoza regionu paryskiego. Jest nim 70-letni abp Laurent Ulrich, hierarcha z dwudziestodwuletnim stażem biskupim i dużym doświadczeniem administracyjnym oraz synodalnym.

Polski ksiądz zaatakowany we Francji. Sprawca zadał liczne ciosy nożem

Polski ksiądz i zakonnica zostali w niedzielę zranieni nożem w jednym z kościołów w Nicei – poinformował dziennik „Le Figaro”.

Abp Szewczuk: prosimy Boga, aby udał się do podziemi Azowstal i uratował nasz lud od piekła

“Ratuj kobiety i dzieci, które naprawdę są w piekle i czekają na Twoją wyzwalającą, życiodajną rękę” – powiedział abp Światosław Szewczuk, wzywając Boga do ratowania braci i sióstr zablokowanych przez rosyjskich okupantów w hucie Azowstal w Mariupolu.

Abp Szewczuk: w czasie wojny szczególnie doświadczamy wartości posługi kapłańskiej

“Nasi kapłani są gotowi oddać życie za swoje owce, kiedy dzień po dniu spełniają swoją posługę” – zapewnił abp Światosław Szewczuk w codziennym orędziu wojennym.

Nie żyje kardynał Javier Lozano Barragán. Miał 89 lat

W wieku 89 lat zmarł w Rzymie były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kard. Javier Lozano Barragán. Liczba członków Kolegium Kardynalskiego spadła do 210, z czego 117 ma prawo do udziału w ewentualnym konklawe.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozpoczyna drugą fazę wsparcia dla Ukrainy

Międzynarodowe dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) rozpoczęło drugą fazę wsparcia humanitarnego dla Ukrainy. W niespełna osiem tygodni po rozpoczęciu wojny przekazano kolejnych niemal 1,5 miliona euro dla sióstr zakonnych, księży, parafii, seminariów duchownych, klasztorów, prowadzonych przez Kościół domów opieki dla seniorów oraz ośrodków dla uchodźców.

Kard. Krajewski: Na Ukrainie niosłem słowa pocieszenia i pokoju papieża Franciszka

„Na Ukrainie niosłem słowa pocieszenia i pokoju Papieża Franciszka i byłem jego wyciągniętą ręką miłosierdzia” – mówi kard. Konrad Krajewski w rozmowie z włoskim dziennikiem „Il Mattino”. Jałmużnik papieski wyraża wdzięczność Ojcu Świętemu, że wysłał go do tego kraju ogarniętego wojną właśnie w czasie Wielkiego Tygodnia i świąt Zmartwychwstania Pańskiego.