Wiadomości: Świat

Nuncjusz apostolski w Kijowie: po ludzku nie ma nadziei na przerwanie wojny

“Po ludzku rzecz biorąc, nie ma dziś wielkich nadziei na przerwanie wojny” – uważa nuncjusz apostolski w Kijowie. Zastrzega jednak, że powołaniem wierzących jest zachowywać nadzieję wbrew nadziei. “Wiemy, że Bóg istnieje i zainterweniuje, jak tylko my zrobimy to, co do nas należy – dodaje.

Franciszek popiera duszpasterstwo osób homoseksualnych. “Bóg nie wypiera się żadnego ze swoich dzieci”

Papież Franciszek w liście do ks. Jamesa Martina SJ, udzielił poparcia nowemu projektowi, wspierającego „duszpasterstwo parafialne LGBT” – pisze jezuicki portal „America”.

Abp Szewczuk: Boże, wynagrodź wszystkim ludziom, którzy pomagają Ukrainie

“Wielu Ukraińców straciło na tej wojnie całe swoje mienie. Uciekli z pustymi rękami. Dziękuję wszystkim, którzy im pomogli. Pan Bóg stokrotnie wam to wynagrodzi” – zapewnił abp Światosław Szewczuk.

Zgłosiła się na śmierć, aby uratować innych. Siostra zabita przez terrorystów nową błogosławioną

Siostra Maria Augustyna Rivas López została zabita pod koniec września 1990 roku przez grupę terrorystów, która wtargnęła do peruwiańskiego miasta La Florida. Zakonnica zgłosiła się na śmierć w zamian za zwolnienie pozostałych osób, które wytypowano do rozstrzelania.

Zawieszono proces beatyfikacyjny o. Kentenicha. Oskarżono go o nadużycia

Proces beatyfikacyjny założyciela Ruchu Szensztackiego o. Józefa Kentenicha został zawieszony. Sprawa ma związek z oskarżeniami, jakie w 2020 roku wysunięto wobec o. Kentenicha, który miał dopuścić się nadużyć, również o charakterze seksualnym.

Abp Szewczuk: na ich miejscu, w tym masowym grobie, mógłby być każdy z nas

“Serce boli widząc oznaki nieludzkich tortur: ludzie z postrzelonymi i złamanymi kończynami, z powyrywanymi paznokciami, ze związanymi rękami. A to zwykli, cywilni ludzie” – powiedział arcybiskup Światosław Szewczuk, zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.

Zbombardowano kościół katolicki na Ukrainie

W wyniku ostrzału artyleryjskiego prowadzonego przez wojsko rosyjskie spłonął kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny we wsi Kisielówka w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. Świątynią opiekowali się księża chrystusowcy.

Nie żyje prawosławny duchowny. Zginął w wyniku ostrzału wojsk rosyjskich

Rosyjscy najeźdźcy ostrzelali wieś Michajłiwka koło Rubiżnego, zabijając w wyniku ostrzału duchownego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego – poinformowała powołując się na szefa Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhija Hajdaja, agencja Ukrinform.

Kard. Parolin: Nie można znaleźć usprawiedliwienia wojny w Słowie Bożym, które jest zawsze słowem życia

“Każda wojna, jako akt agresji, jest działaniem przeciwko życiu ludzkiemu, a zatem jest działaniem świętokradczym. Dlatego też nie można znaleźć usprawiedliwienia w Słowie Bożym, które jest zawsze słowem życia, a nie śmierci” – wskazał w wypowiedzi dla włoskiego dziennika „La Stampa” sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.

Kard. Krajewski: stając przed grobem św. Jana Pawła II musimy zastanowić się nad naszym dążeniem do świętości

„Jan Paweł II wszystko w swoim życiu rozwiązywał poprzez Ewangelię: sprawy Kościoła i swoje osobiste i dlatego jest święty” – powiedział podczas porannej Eucharystii sprawowanej przy jego grobie w bazylice watykańskiej kard. Konrad Krajewski. Papieski jałmużnik zachęcił obecnych, w tym pielgrzymów z archidiecezji łódzkiej, do zastanowienia się nad naszym dążeniem do świętości.