Wiadomości: Świat

Kolejny ksiądz porwany w Nigerii

W Nigerii porwano kolejnego katolickiego kapłana. W piątek ks. Nicholas Oboh z diecezji Uromi został uprowadzony przez kilku uzbrojonych mężczyzn w stanie Edo w południowo-zachodniej części kraju. „Mamy dowody, że żyje i zrobimy wszystko, aby do nas wrócił” – powiedział kanclerz diecezji, ks. Osi Odenore, wzywając do modlitwy za porwanego kapłana.

Przedstawiciel Watykanu spotkał się z ministrem z Chin

Watykański dyplomata abp Paul Richard Gallagher spotkał się dziś w trakcie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium 2020 z ministrem spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Wang Yi – poinformowało w piątek późnym wieczorem Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Rozmowy dotyczyły m.in. poprawy sytuacji katolików w Chinach.

Biskup z Polski otworzył żłobek w Afryce

Polski biskup Mirosław Gucwa, który od prawie 30 lat pracuje w Republice Środkowoafrykańskiej, założył w swojej diecezji żłobek. W Bouar, gdzie jest ordynariuszem, dziewczęta wcześnie wychodzą za mąż, niektóre w wieku 15 lat. Szybko rodzą dzieci i porzucają edukację na bardzo wczesnym etapie. Biskup postanowił umożliwić młodym mamom jej kontynuowanie.

Najstarsza zakonnica świata skończyła 116 lat

Siostra Andrzeja Randon jest już najstarszą mieszkanką Francji, najstarszą Europejką i drugim najstarszym człowiekiem na świecie. We wtorek skończyła 116 lat, a życzenia przesłał jej papież Franciszek.

“Kiedyś Anglia była Twoja” Anglicy odnowią akt zawierzenia kraju Matce Bożej

Po raz pierwszy taki akt zawierzenia odbył się ponad 600 lat temu, w 1381 r. z inicjatywy króla Ryszarda II. Dziś katolicy w Anglii chcą ponowić swoją deklarację bycia “wianem Maryi” i 29 marca dokonają aktu zawierzenia swojego kraju Matce Bożej.

Argentyńscy biskupi wzywają do modlitwy, aby aborcja nie została zalegalizowana

Zaledwie kilka dni po tym, jak papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Argentyny i rozmawiał z nim m.in. o kwestiach ochrony życia, biskupi tego kraju zaapelowali do wiernych o mobilizację w modlitwie, aby rząd zrezygnował z planowanej depenalizacji aborcji.

Ktoś ukradł relikwie św. kard. Newmana z Birmingham

Z kaplicy w Birmingham skradziono relikwie św. kard. Johna Henry Newmana – donosi magazyn “Catholic Herald”. Chodzi o kawałek kości, który przypisuje się anglikańskiemu, a później nawróconemu na katolicyzm teologowi.

Dziś dzień refleksji i modlitwy za ofiary handlu ludźmi

Dzisiaj po raz szósty obchodzony jest Światowy Dzień modlitwy i refleksji przeciwko handlowi ludźmi, ustanowiony we wspomnienie liturgiczne św. Józefiny Bakhity – świętej niewolnicy. Handel ludźmi stanowi wielki powód do wstydu, nie możemy się do niego przyzwyczaić – mówi s. Gabriella Bottani, zaangażowana w walkę z tym procederem.

Chiński biskup trafił do szpitala z podejrzeniem koronawirusa

Chiński biskup Joseph Zhu Baoyu z diecezji Nanyang został umieszczony w szpitalu z podejrzeniem infekcji spowodowanej przez koronawirusa. Tymczasem w wielu kościołach wdrażane są praktyki bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Tylko 8 proc. ochrzczonych Czechów chodzi w niedzielę do kościoła

375 tys. osób – to znaczy 8,2 proc. ochrzczonych obywateli Republiki Czeskiej uczestniczy w niedzielnej Mszy św. – wynika z ankiety przeprowadzonej w tym kraju w październiku 2019 r. Zorganizował ją Wydział ds. Statystki Kościelnej Czeskiej Konferencji Biskupiej.