Wiadomości: Polska

Ks. Galus został suspendowany. Nie może sprawować sakramentów i używać stroju duchownego

“Ks. Daniel Galus, prezbiter Archidiecezji Częstochowskiej, został ukarany karą suspensy” – poinformowała w komunikacie archidiecezja częstochowska. To oznacza, że kapłan nie może sprawować sakramentów, głosić Słowa Bożego i używać stroju duchownego.

Franciszek przyjął kard. Stanisława Dziwisza

Papież przyjął dzisiaj na audiencji prywatnej kardynała Stanisława Dziwisza, emerytowanego arcybiskupa metropolitę krakowskiego – poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Biskupi spotkają się na Jasnej Górze. O czym będą rozmawiać?

W poniedziałek 2 maja na Jasnej Górze będzie obradować Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Jednym z tematów spotkania będzie pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Zmarł biskup senior Adam Lepa. Miał 83 lata

“W środę 27 kwietnia br. w 83 roku życia, 60 roku kapłaństwa i 34 roku biskupstwa odszedł – przygotowany na spotkanie z Panem – śp. ksiądz biskup senior Adam Lepa – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej” – czytamy na stronie archidiecezji łódzkiej.

“Głosił przebaczenie i pojednanie, nawet za cenę niezrozumienia”. Dziękczynienie za beatyfikację w Gnieźnie

“Wyniesienie do chwały ołtarzy naszego pasterza kard. Stefana Wyszyńskiego stało się potwierdzeniem Jego heroicznego świadectwa wierności Chrystusowi” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w czasie sumy odpustowej na placu św. Wojciecha w Gnieźnie.

Franciszek przyjął rezygnację bp. Pawła Stobrawy

Papież przyjął rezygnację bp. Pawła Stobrawy z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji opolskiej.

Stolica Apostolska oceniła działania kard. Dziwisza jako prawidłowe. Jest komunikat

Po analizie dokumentacji zebranej przez kard. Angelo Bagnasco Stolica Apostolska oceniła “działania kard. Stanisława Dziwisza jako prawidłowe” – poinformowała Nuncjatura Apostolska. “Jestem wdzięczny za sprawiedliwe osądzenie sprawy” – napisał kard. Dziwisz.

Abp Gądecki: składam wyrazy współczucia rodzinom górników, którzy stracili życie

“Składam wyrazy współczucia rodzinom górników, którzy stracili życie w tej tragedii oraz rodzinie górnika-ratownika, który zginął podczas bohaterskiej akcji ratowniczej” – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

Gniezno, Jasna Góra, Warszawa. Dziękczynienia za beatyfikacje kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

W najbliższy weekend w Gnieźnie odbędą się doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski. To także pierwsze z trzech ogólnopolskich dziękczynień za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej.

Bp Markowski: Nie ustajemy w modlitwie o pokój. Woła o to krew Bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim

“Wybuch Powstania w Getcie Warszawskim, 19 kwietnia 1943 r., był krzykiem o życie, wolność, tożsamość i miejsce w świecie dla narodu żydowskiego. Rocznica tego zrywu wzywa do modlitwy o pokój, szczególnie w Ukrainie” – podkreślił Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski.