Wiadomości: Polska

“Bezdomny Jezus” przed warszawskim kościołem. Ma szczególne przesłanie

Przy kościele kapucynów na ul. Miodowej w Warszawie stanęła rzeźba “Bezdomnego Jezusa”. Taka sama znajduje się już w ponad stu miejscach na świecie m.in. w Watykanie. Ma zachęcić do spojrzenia na ubogich i bezdomnych, jako ludzi, którzy nie wybrali takiego losu, ale popadli w nieszczęście.

Abp Gądecki podczas pielgrzymki do Piekar Śląskich: nie brak ludzi, którzy uznali, że Bóg umarł

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, wznowiono pielgrzymkę mężczyzn do Matki Bożej Piekarskiej. “Nie brak ludzi, którzy uznali, że „Bóg umarł”, i ogłosili „bogiem” siebie” – mówił do nich podczas mszy św. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

5 czerwca ruszy proces beatyfikacyjny Henryka Pobożnego

W Legnickim Polu, w sobotę 5 czerwca rozpocznie się proces wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Henryka Pobożnego jako męczennika za wiarę. Tego dnia o godz. 17.00 w bazylice kolegiackiej im. św. Jadwigi Śląskiej biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski odprawi Mszę świętą w intencji rozpoczynającego się procesu.

Bp Rakoczy ukarany przez Stolicę Apostolską za zaniedbania dot. nadużyć seksualnych

Biskup Tadeusz Rakoczy, biskup senior bielsko-żywiecki został ukarany przez Stolicę Apostolską za zaniedbania dot. nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych. Informację podała Archidiecezja Krakowska.

Bp Galbas do księży: Ludzie skarżą się, że boją się pójść do kancelarii, bo będzie tam panisko

„Bez pomocy Chrystusa, nie zrobicie ani kroku, z Jego pomocą przejdziecie najbardziej ciemne doliny. Jedyna kariera godna chrystusowego kapłana, to kariera „w dół”, w stronę służby” – wskazał bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku z racji uroczystości Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Papież dziękuje Jasnej Górze za włączenie się w maraton modlitewny. Przekazał specjalny dar

Franciszek podziękował sanktuarium na Jasnej Górze za udział w maratonie modlitewnym o ustanie pandemii i przekazał specjalny dar – kryształowy różaniec.

“Dziękuję za tę obecność”. 15 lat temu Benedykt XVI spotkał się z młodymi pod oknem papieskim

W tych majowych dniach 15 lat temu tłumy młodzieży krzyczały na ul. Franciszkańskiej w Krakowie: “zostań z nami”. Benedykt XVI trzy razy przemówił do młodych z okna papieskiego, nawiązując do tradycji, którą zapoczątkował jego poprzednik Jan Paweł II.

Rzecznik KEP o wizycie ad limina polskich biskupów. “Trudno uznać to za tryb pilny”

Ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Episkopatu Polski skomentował doniesienia “Rzeczpospolitej” o tym, że polscy biskupi mieli zostać wezwani do Watykanu w trybie pilnym. Przypomniał, że od ostatniej wizyty “ad limina” minęło siedem lat i gdyby nie pandemia prawdopodobnie doszłoby do niej wcześniej.

Kard. Nycz: Na dziś w beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej będzie uczestniczyć 6 tys. osób

„Prymas Wyszyński w modlitwie towarzyszył Ojcu Świętemu w Klinice Gemelli, a papież towarzyszył umieraniu Księdza Prymasa. Zresztą rozmawiali ze sobą przez telefon” – mówi kard. Kazimierz Nycz w wywiadzie dla KAI. Pytany o wspólną beatyfikację kard. Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej 12 września, kard. Nycz informuje, że zgodnie z życzeniem Papieża „ma to być beatyfikacja skromna, na miarę możliwości pandemicznych”, a w świetle planów na dziś uczestniczyć w niej będzie ok. 6 tys. wiernych.

Abp Gądecki zaprosił na spotkanie o. Adama Szustaka. „Warto podjąć konstruktywny dialog”

“Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zaprosił na spotkanie o. Adama Szustaka OP” – przekazał na Twitterze rzecznik Konferencji Episkopatu Polski o. Leszek Gęsiak SJ. „”Gdy pojawiają się wątpliwości odnośnie do roli Kościoła instytucjonalnego, warto wsłuchiwać się w różne opinie”.