Wiadomości: Polska

Nie będzie święceń kapłańskich w Olsztynie. “Nie pozostał ani jeden kandydat”

“Niestety w tym roku nie odbędzie się najważniejsza chwila w życiu całego Seminarium, czyli święcenia kapłańskie. (..) Z kilku kandydatów, którzy się zgłosili sześć lat temu nie pozostał ani jeden” – napisał ks. Hubert Tryk, rektor seminarium duchownego Hosianum.

Bp Lechowicz: jeżeli człowiek woli słuchać innych, wbrew woli Pana Boga, kończy się to tragicznie

“Myślimy o tej wojnie, która toczy się w Ukrainie. Skąd ona się wzięła? Ona się wzięła z tego, że ktoś bardziej wolał słuchać siebie, aniżeli Boga. Ktoś postawił wyżej swoje plany, swoją intuicję, swoje przemyślenia, ponad Słowo Boże” – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, który 8 maja celebrował mszę świętą w kościele garnizonowym św. Stanisława w Radomiu.

Prymas Polski na Niedzielę Dobrego Pasterza: Jezus zaprasza nas ponownie, abyśmy wypłynęli na głębię

„Wobec zmniejszającej się liczby osób gotowych oddać się na wyłączną służbę Bogu i ludziom nie chcemy poddać się narzekaniu. Nie możemy też ograniczyć się jedynie do nowego podziału obowiązków czy rozwiązań administracyjnych. Stoimy w obliczu zmiany epoki, a to stawia nas przed różnymi sposobami stawiania jej czoła” – pisze abp Wojciech Polak w liście do wiernych na obchodzoną 8 maja Niedzielę Dobrego Pasterza.

Abp Ryś: biskup Adam widział Jezusa jako serce

Jakiego Jezusa widział biskup Adam? Myślę, że odpowiedź brzmi: widział Jezusa jako serce. Za każdym razem, kiedy go odwiedzałem przez te 5 lat, prowadził mnie do kaplicy, gdzie pokazywał mi figurę serca Bożego. Wtedy mówił to, co napisał w testamencie: modliła się przed nią nasza mama i w tym kościele przed tą statuą otrzymałem kapłaństwo – mówił abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. żałobnej w intencji śp. bp. Adama Lepy.

W niedzielę uroczystości ku czci św. Stanisława BM. Powraca tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę

Po przerwie spowodowanej pandemią powraca tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę, po której odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika z udziałem Episkopatu Polski. Mszy św. przewodniczył będzie abp Jan Romeo Pawłowski z Watykanu.

Ustalono sprawcę zabójstwa księdza z Siedlec. Duchowny zginął w listopadzie

Śledczy ustalili, że za zabójstwo kapłana, do którego doszło w listopadzie, odpowiada Rafał J. Ten sam mężczyzna miał w styczniu zabić 49-letnią kobietę w Sokołowie Podlaskim. Grozi mu dożywocie – poinformowała w środę Prokuratura Okręgowa w Siedlcach.

Jasna Góra: uroczystości maryjne i ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację bł. Stefana Wyszyńskiego

“Każda wojna, jako akt agresji, jest działaniem przeciwko życiu ludzkiemu, a zatem jest działaniem świętokradczym. Nie da się zbudować dobra przemocą” – powiedział dziś przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki na Jasnej Górze, gdzie z udziałem biskupów odbyły się uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Abp Gądecki o najbliższych planach Episkopatu Polski. 2 maja obradowała Rada Stała KEP

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zgromadzona na Jasnej Górze podsumowała skalę pomocy uchodźcom z Ukrainy i zaaprobowała nowe programy pomocy zarówno charytatywnej, jak i duszpasterskiej. Biskupi rozmawiali też o potrzebie reform programów katechizacji szkolnej.

kard. Nycz Jasna Góra

Kard. Nycz: nauczanie Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego jest szczególnie aktualne w czasie obecnej wojny

“Po tej wojnie wielcy tego świata i my wszyscy powinniśmy zastanowić się nad przyczynami tego, co się stało” – powiedział dziś kard. Kazimierz Nycz. W tym kontekście wskazał na aktualność nauczania Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. W święto Konstytucji 3 maja kard. Nycz przewodniczył w katedrze warszawskiej Mszy św. w intencji Ojczyzny.

Kard. Dolan w Przemyślu. Spotkał się z uchodźcami i modlił się za Ukrainę

Przewodniczący rzymskokatolickiego Episkopatu USA kard. Timothy Dolan przebywał w niedzielę 1 maja w Przemyślu. Najpierw spotkał się z uchodźcami, a później w archikatedrze greckokatolickiej uczestniczył w nabożeństwie za Ukrainę. Wraz z nim modlili się grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz i metropolita przemyski abp Adam Szal.