Wiadomości: Polska

W niedzielę będzie czytany list episkopatu. „Rozmawiajmy językiem miłości”

„W perspektywie zawierzenia Sercu Jezusa, módlmy się o dar miłości, abyśmy w każdym człowieku – także innym czy myślącym inaczej – potrafili dostrzec brata” – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski w 100. rocznicę poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. List ma zostać odczytany w polskich kościołach w najbliższą niedzielę.

„Podzielnia on-line”. Niezwykły pomysł na tegoroczną Lednicę

Idea „Podzielni on-line”, czyli dzielenia się wartościowymi przedmiotami z osobami z całej Polski, będzie promowana przez Caritas, w ramach projektu Laudato si, podczas dzisiejszego jubileuszowego XXV Spotkania Młodych na Lednicy. Spotkanie, które będzie można śledzić w internecie, odbywa się pod hasłem „Usłysz”.

Procesja przeszła ulicami Starego Miasta. Kard. Nycz: po pandemii Kościół będzie inny

Procesja Bożego Ciała z udziałem biskupów przeszła również ulicami warszawskiego Starego Miasta. Przy ostatnim ołtarzu na wiernych oczekiwał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wygłosił kazanie, nawiązując w nim m.in. do wrześniowej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej.

Prymas: niesiemy Go świadomi, że nic i nikt nie jest w stanie zastąpić Jego obecności

“Chodzi o żywą świadomość, że Eucharystia jest sakramentem Bożej obecności, że tu jest Pan. Z Nim idziemy” – mówił abp Wojciech Polak, prymas Polski podczas mszy której przewodniczył przed katedrą gnieźnieńską w uroczystość Bożego Ciała.

Bez tradycyjnej procesji, z wirtualną pielgrzymką. XIV Święto Dziękczynienia

Od 2008 roku w pierwszą niedzielę czerwca obchodzimy Święto Dziękczynienia. Z powodu pandemii z placu Piłsudskiego nie wyruszy procesja do Świątyni Opatrzności Bożej, ale zamiast niej zaplanowano wirtualną pielgrzymkę.

Będzie aż 7 nowych wezwań w Litanii do św. Józefa

Sprawa siedmiu nowych wezwań Litanii do św. Józefa, kwestie dotyczące tekstów Liturgii godzin, prace nad tłumaczeniem kolejnych tekstów Mszału rzymskiego złożyły się m.in. na program zebrania Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, które 31 maja i 1 czerwca odbyło się w siedzibie Caritas Polska w Warszawie. Komisji przewodniczył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch.

3 czerwca koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” bez publiczności

3 czerwca 2021 r. w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa odbędzie się 19. koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”. Jak co roku wydarzenie będzie miało miejsce w Parku Sybiraków w Rzeszowie, lecz tym razem odbędzie się bez udziału publiczności.

KUL i arch. lubelska: Ks. prof. Guz nadużywa autorytetu kapłana i profesora

Wykorzystywanie autorytetu kapłana oraz profesora do promowania postaw stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia w obliczu pandemii koronawirusa jest nadużyciem i należy je traktować jako naganne oraz skrajnie nieodpowiedzialne – podkreśla w poniedziałkowym oświadczeniu Kuria Metropolitalna w Lublinie i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Abp Ryś: Pandemia pokazała słabości naszego Kościoła. Trzeba zacząć od kerygmatu

„Liczę na to, że teraz, w tym popandemicznym czasie będziemy znacznie ostrzej widzieć potrzebę nowej ewangelizacji” – mówi abp Grzegorz Ryś w rozmowie z KAI. Ostrzega, że inaczej nie wrócą do kościołów ludzie, których wiara miała charakter nawyku kulturowego, a nie osobistego doświadczenia Jezusa.

Bp Kiernikowski złożył rezygnację. Poinformował o tym w liście

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego. Diecezjan i księży poinformował o tym w liście, który skierował w związku ze zmianami personalnymi w parafiach.