Wiadomości: Polska

Była księżniczką i przeoryszą dominikanek. Otwarto proces beatyfikacyjny Eufemii

Od 600 lat Eufemia, księżniczka z rodu Piastów, a później przeorysza dominikanek, jest otaczana kultem przez mieszkańców Raciborza. W niedzielę w tym mieście biskup opolski Andrzej Czaja otworzył jej proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym.

Bp Włodarczyk do doradców życia rodzinnego: podziwiam was, że idziecie pod prąd

“Podziwiam was, że idziecie pod prąd. W czasach, w których pojawiły się nurty i ideologie, uderzające w powołanie do małżeństwa i rodziny” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas spotkania z doradcami życia rodzinnego w Bydgoszczy.

Kraków: paulini zainaugurowali 550-lecie obecności na Skałce

Uroczystością odpustu św. Pawła Pustelnika i NMP Królowej Pustelników paulini z krakowskiego klasztoru na Skałce zainaugurowali obchody 550-lecia nieprzerwanej obecności w tym miejscu. Mszy św. przewodniczył nowy opat cystersów w Mogile, o. Adrian Mróz.

“Moje myśli nie są myślami waszymi”. Dziś obchody 25. Dnia Judaizmu

Modlitwa chrześcijan i Żydów, wspólne nabożeństwo biblijne oraz podsumowanie 25-letniej historii Dnia Judaizmu to główne punkty Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Hasłem jubileuszowego wydarzenia są słowa “Moje myśli nie są myślami waszymi” zaczerpnięte z Księgi Izajasza (Iz 55,8). Centralne obchody odbędą się dziś w Poznaniu.

Bp Markowski na Dzień Judaizmu: tracąc kontakt z religią żydowską odcinamy swoje korzenie

“Tracąc kontakt z religią żydowską odcinamy swoje korzenie” – podkreślił przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski w specjalnym Słowie na 25. Dzień Judaizmu.

Bp Wiesław Lechowicz mianowany nowym biskupem polowym

Papież Franciszek mianował bp. Wiesława Lechowicza biskupem polowym Wojska Polskiego – poinformowało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. 59-letni biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej od ponad 10 lat pełni funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

“Pawełki” na Jasnej Górze. Dziś paulini wspominają patriarchę Zakonu

Paulini od ponad 800 lat działają w służbie Kościoła. Dziś „biali mnisi” przeżywają święto patronalne – uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, który jest ich patriarchą, a więc szczególnym patronem i opiekunem. Paulini celebrować będą w Kaplicy Matki Bożej wspólnotową Mszę św. z odnowieniem ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Zawierzą się także Najświętszej Maryi Pannie Królowej Pustelników.

75 proc. Polaków praktykuje w swojej parafii. Spada liczba osób, które składają ofiary

Od 2005 roku spada odsetek Polaków, którzy uczestniczą w mszach świętych w swojej parafii. Obecnie jest to 75 procent, jak wynika z sondażu CBOS.

Bp Suchodolski: potrzeba przeobrażenia Kościoła-instytucji w Kościół-wspólnotę

“Potrzeba przeobrażenia Kościoła-instytucji z jego kancelariami w miejsce, gdzie młodzi mogliby zawiązywać relacje, w Kościół który jest wspólnotą” – powiedział bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży podczas debaty „Wiara i niewiara polskiej młodzieży” zorganizowanej we wtorek przez Katolicką Agencję Informacyjną.

Papież Franciszek na jubileusz UPJPII: Niech wasz uniwersytet będzie miejscem formacji nowych pokoleń chrześcijan

„Niech wasz uniwersytet będzie miejscem formacji nowych pokoleń chrześcijan, nie tylko przez badania naukowe i dociekanie prawdy, ale także przez społeczne świadectwo życia wiarą. Niech będzie wspólnotą, w której zdobywanie wiedzy łączy się z promocją szacunku dla każdego człowieka” – napisał papież Franciszek w liście z okazji 625. rocznicy powstania Wydziału Teologicznego w Krakowie.