Wiadomości: Polska

Poznań: Piknik u Ignacego. Jezuici zapraszają na świętowanie

W jubileuszowym roku ignacjańskim jezuici z Poznania zapraszają na Piknik u Ignacego. Uroczyste świętowanie już 1 sierpnia – nazajutrz po wspomnieniu założyciela Towarzystwa Jezusowego.

Archidiecezja krakowska zebrała 5 milionów złotych na pomoc po pożarze w Nowej Białej

Łącznie ze zbiórki archidiecezji krakowskiej poszkodowani w pożarze w Nowej Białej otrzymali blisko 5 mln złotych. W niedzielę, 25 lipca, bp Robert Chrząszcz przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele w Nowej Białej. Eucharystia była sprawowana w intencji wszystkich, którzy wsparli pogorzelców.

Prostyń. Tu objawiła się babcia Pana Jezusa

W małej miejscowości we wschodniej Polsce, Prostyni, miały przed 500 laty miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tu sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To także miejsce ważne dla rodziny kard. Stefana Wyszyńskiego.

Z krainy gór na Jasną Górę. Pielgrzymka z Podhala już w drodze do Częstochowy

Rozpoczęła się dziś 40., jubileuszowa Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy mają przed sobą 9 dni pątniczego szlaku. W tym roku pielgrzymują z hasłem “Wezwani do wolności”.

Prowincjał dominikanów odpowiada na tekst Pauliny Guzik. “Podam fakty, które artykuł pomija”

“Nie będę się bronił. Postaram się poprzestać na podaniu faktów, które pomija artykuł” – pisze o. Paweł Kozacki OP, prowincjał polskich dominikanów. To odpowiedź na opublikowany przez “Więź” tekst Pauliny Guzik o ofiarach wykorzystania przez o. Pawła M.

Najważniejsze słowa Prymasa Wyszyńskiego. Zobacz wystawę “Czas to miłość”

“Odejść od historycznego i pomnikowego obrazu Prymasa i pokazać go przede wszystkim jako kogoś, kto kierował się w życiu po prostu miłością”. Taki cel przyświecał organizatorom wystawy “Czas to miłość”, którą będzie można zobaczyć w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu.

Komisja, która bada sprawę o. Pawła M. opublikuje raport do końca sierpnia

Do końca sierpnia, komisja ekspercka badająca sprawę dominikanina o. Pawła M., który dopuszczał się przemocy i wykorzystywania seksualnego, opublikuje swój raport. “Prace komisji wciąż trwają, wysłuchujemy jeszcze zeznań ostatnich ofiar i świadków” – powiedział Tomasz Terlikowski, przewodniczący komisji.

“Naród pijany jest już powalony”. Apel o trzeźwość w sierpniu

“W ciągu roku z powodu używania alkoholu traci życie niemal 20 tys. Polaków. W czasie pandemii drastycznie wzrosła liczba nadużywających i uzależnionych” – zwraca uwagę w liście z okazji miesiąca trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

5. rocznica ŚDM. Wielkie święto w Krakowie już w sobotę

Konkurs, spotkanie młodych, Msza Święta, koncert uwielbienia i premiera polskiej wersji hymnu. Tak zapowiada się 5. rocznica Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wyjątkowe spotkanie odbędzie się 24 maja, w Sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach.

Piesza Pielgrzymka z Wadowic dotarła na Jasną Górę

Do Częstochowy przybywają kolejni pielgrzymi. Dziś przed tron Matki Bożej dotarła 35. Piesza Pielgrzymka Wadowicka. W ciągu 6 dni, pokonując 160 km, pątnicy uczyli się wzorem kard. Stefana Wyszyńskiego co w swoim życiu znaczy „wszystko postawić na Maryję”.