Wiadomości: Polska

Zmarł polski proboszcz parafii na Wołyniu. Mimo ciężkiej choroby chciał wspierać swoich parafian

Ks. Andrzej Kwiczala przez wiele lat był proboszczem parafii w Maniewiczach na Wołyniu, na Ukrainie. Kiedy wybuchła wojna, przerwał swoje leczenie w Polsce i powrócił do swoich parafian. Zmarł w minioną niedzielę, w wieku 55 lat.

Nowy biskup pomocniczy w Zielonej Górze. Najmłodszy w Polsce

Franciszek mianował ks. Adriana Puta, proboszcza parafii św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze, biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Fornos minore – poinformowała w południe nuncjatura.

Zmiany w diecezji bydgoskiej. Klerycy przenoszą się do Poznania

Biskup Krzysztof Włodarczyk zdecydował, że od nowego roku akademickiego klerycy seminarium duchownego w Bydgoszczy będą kontynuować formację w Poznaniu.

2 tysiące młodych pielgrzymowało do Różanegostoku. Dziękowali za rok szkolny

Przez dwa dni młodzi z archidiecezji białostockiej pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Różanymstoku, aby przed Jej obrazem podziękować za cały rok szkolny i akademicki.

Sąd zasądził 300 tys. zadośćuczynienia dla ofiary księdza pedofila. Diecezja kaliska odwołuje się od roszczeń

Diecezja kaliska odwoła się od Wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu dotyczącego roszczeń odszkodowawczych. “Diecezja stoi na stanowisku, że odpowiedzialność za przestępcze czyny oraz zadośćuczynienie za nie ponosi przede wszystkim sam sprawca” – napisał w przekazanym KAI komunikacie rzecznik prasowy diecezji kaliskiej ks. Michał Włodarczyk. Sprawa ta dotyczy, byłego już księdza Arkadiusza H., o którym jest mowa w głośnym filmie braci Sekielskich “Zabawa w chowanego”.

Bp Muskus: wszyscy dzielimy odpowiedzialność za ludzi, którzy nie czują się w Kościele jak w domu

“Każdy z nas dzieli odpowiedzialność za ludzi, którzy nie czują się w Kościele jak w domu, a ich więź ze wspólnotą została zerwana czy nadwyrężona” – mówił bp Damian Muskus OFM wczoraj w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Hierarcha przewodniczył Mszy św. odpustowej w parafii NSPJ w Krakowie.

Abp Gądecki: w wakacje pamiętajmy o modlitwie i niedzielnej Eucharystii

“Niech rozpoczynający się czas wakacji będzie okazją do wypoczynku dla ciała i ducha. Pamiętajmy o modlitwie i niedzielnej Eucharystii” – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji zakończenia roku szkolnego i rozpoczynających się wakacji.

Abp Galbas: biskup, ksiądz i diakon, który koncentruje uwagę innych tylko na sobie nie będzie szczęśliwy

Arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej Adrian Galbas udzielił święceń diakonatu stałego Krzysztofowi Jamrozowi. “Służmy Chrystusowi, a nie wysługujmy się Chrystusem” – mówił abp Galbas w kościele Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Mysłowicach.

Rosyjska propaganda uderza w Kościół w Polsce. Rzecznik Episkopatu zaprzecza “groteskowym” doniesieniom

Jako „groteskową” określił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Leszek Gęsiak SJ wiadomość agencji TASS z 22 czerwca, jakoby „Kościół Katolicki w Polsce chciał wchłonąć archidiecezję lwowską na Ukrainie”. „Tego typu sensacje medialne rosyjskiej agencji prasowej należy z oczywistych racji traktować jako element wojny propagandowej. Nie mają one jednak niczego wspólnego z rzeczywistością, są książkowym przykładem prasowego fakenewsa” ‒ oświadczył kapłan.

Pielgrzymowanie wraca do czasu sprzed pandemii. “To wymiar naszej pobożności i tradycji”

Polskie pielgrzymki w swojej liczebności i różnorodności wracają po pandemii i jej obostrzeniach do pełnego wymiaru. Polska pozostaje nadal absolutnym ewenementem pieszego pielgrzymowania. “Pielgrzymek na taką skalę, w takiej liczbie uczestników i o tak dużej liczbie tras na świecie nie ma”- zauważa bp Krzysztof Zadarko.