Wiadomości: Polska

Dożynki Prezydenckie w Warszawie

Kard. Kazimierz Nycz metropolita warszawski przewodniczył dziś w kościele seminaryjnym Mszy św. rozpoczynającej Dożynki Prezydenckie. W tym roku Dożynki Prezydenckie, które tradycyjnie odbywają się w Spale, z uwagi na sytuację epidemiczną, mają miejsce na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

XV Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł przez Warszawę

W kolorowym pochodzie pod hasłem „Wspólnie brońmy rodziny” wzięło udział ok. 1,5 tys. osób, w tym rodziny z dziećmi. Uczestnicy marszu akcentowali, że największa bitwa XXI w. zostanie stoczona o rodzinę i apelowali do sędziów Trybunału Konstytucyjnego o odpowiedzialny wyrok ws. aborcji eugenicznej.

40 lat Mszy św. “radiowej” w bazylice Świętego Krzyża

“Jeśli poglądy polityczne stają się ważniejsze od wiary, to gdzie tu Ewangelia, gdzie Chrystus?” – pytał wiernych bp Michał Janocha. W przededniu 40. rocznicy pierwszej Mszy św. “radiowej” odprawionej w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie przewodniczył uroczystej Eucharystii z tej okazji.

Abp Ryś poprowadzi rekolekcje dla księży z diecezji kaliskiej

W pierwszym liście, jaki skierował do wiernych diecezji kaliskiej, abp Grzegorz Ryś zapowiedział i zaprosił duchownych całej diecezji na rekolekcje. Odbędą się one w dniach 21-23 września. Do tej pory w diecezji kaliskiej nie zdarzyło się, by rekolekcje zorganizował i poprowadził dla kapłanów sam biskup.

Koronawirus u benedyktynów w Tyńcu

Tygodniową kwarantannę nałożono na benedyktynów z opactwa w Tyńcu. U jednego z zakonników stwierdzono koronawirusa.

Zakończył się rozpoczęty 12 lat temu Synod Diecezji Radomskiej

Mszą świętą w radomskiej katedrze zakończono 19 września obrady II Synodu Diecezji Radomskiej. Liturgii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Hasłem trwającego 12 lat synodu były słowa: „Czynić Kościół domem i szkołą komunii”, a w jego prace zaangażowało się ponad 8 tys. osób.

“Wojtyła. Śledztwo” w kinach od 25 września

Od piątku, 25 września, w polskich kinach oglądać będzie można przełomowy dokument o św. Janie Pawle II zatytułowany „Wojtyła. Śledztwo”. Film jest zbiorem rozmów z osobami z najbliższego otoczenia Papieża Polaka i pokazuje historie o jego niezwykłym wstawiennictwie.

Abp Ryś napisał do wiernych list z okazji 100-lecia istnienia archidiecezji łódzkiej

Archidiecezja łódzka za niespełna 3 miesiące obchodzić będzie jubileusz 100-lecia swojego istnienia. – Niech nikt „nie stoi bezczynnie”; nie traćmy czasu i energii na wygodne krytykanctwo, na pozorną, bo jałową, troskę o Kościół, i równie pozorne, bo bezczynne, zgorszenie jego grzechami. Zaangażowanie każdego jest potrzebne – napisał, nawiązując do przypowieści o winnicy.

Oświadczenie kurii w Sandomierzu po aresztowaniu księdza

Kuria sandomierska wydała oświadczenie po aresztowaniu księdza, który został oskarżony o wykorzystywanie seksualne osoby małoletniej.

Abp Ryś powołuje nowe osoby ds. ochrony dzieci i młodzieży w diec. kaliskiej

Abp Grzegorz Ryś, pełniący funkcję administratora apostolskiego w diecezji kaliskiej ustanowił drugiego delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży, duszpasterza ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin oraz kuratora osób duchownych podejrzanych, oskarżonych, skazanych lub uniewinnionych za przestępstwa wykorzystania seksualnego nieletnich.