Wiadomości: Polska

Bp Solarczyk codziennie rano odprawia mszę za maturzystów

Bp Marek Solarczyk przewodniczył dzisiaj Mszy św. w radomskiej katedrze w intencji maturzystów. “Jesteście w naszych sercach i modlitwach. Stajemy razem z wami przy Bogu, prosząc o potrzebne łaski” – mówił biskup radomski.

Rzecznik KEP: “Wypowiedzi księży w mediach nie zawsze pokrywają się z Magisterium Kościoła”

Jak informuje rzecznik episkopatu, ks. Leszek Gęsiak SJ, biskupi planują aktualizację dokumentu, określającego zasady wystąpień duchownych w mediach. To odpowiedź na pojawiające się sygnały o wypowiedziach duchownych, które budzą wątpliwości w kwestii ich zgodności z nauką Kościoła.

Od dziś w kościołach może być więcej osób

Od 4 maja zgodnie z zapowiedzią rządu zmieniają się niektóre obostrzenia sanitarne. Dotyczą one m.in. kościołów, gdzie zwiększono liczbę wiernych, którzy mogą wziąć udział w liturgii. Dotychczas ten limit wynosił 1 os. na 20 m kw., a od dziś może to być do 1 osoba na 15 m kw.

Różaniec w 5 językach. Na Jasnej Górze odbył się modlitewny maraton w łączności z papieżem

W uroczystość NMP Królowej Polski Jasna Góra znalazła się na szlaku różańcowego maratonu modlitwy w łączności z papieżem i sanktuariami świata. W kaplicy Matki Bożej odbyła się modlitwa o ustanie pandemii oraz za chorych i zakażonych.

“Powrót wiernych do kościoła to najpilniejsze zadanie”. Obrady biskupów

“Musimy zrobić wszystko, by wierni z powrotem mogli realnie uczestniczyć w liturgii i sakramentach, bo od tego zależy zbawienie, a nie od oglądania telewizji” – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas zebrania Rady Stałej KEP na Jasnej Górze.

“Przynosimy tu Polskę, nasze smutki i niepokoje”. Uroczystości na Jasnej Górze

W szczególnej łączności z papieżem Franciszkiem i sanktuariami świata przebiega tegoroczna uroczystość Królowej Polski na Jasnej Górze. “Przynosimy nasze smutki i niepokoje. Przynosimy siebie samych” – mówił generał zakonu paulinów podczas sumy odpustowej.

Maraton modlitewny o ustanie pandemii. 3 maja na Jasnej Górze

Przez cały maj, jak zdecydował papież, wierni w 30 sanktuariach na całym świecie będą się modlili o ustanie pandemii. 3 maja w maraton modlitewny włącza się Jasna Góra, gdzie o godz. 18:00 zostanie odmówiony różaniec w pięciu językach.

Bp Galbas o Kongresie Katoliczek i Katolików: Między zachwyceniem, a odrzuceniem

„Kongres Katoliczek i Katolików przeakcentowuje kwestię władzy w Kościele, którą rozumie niewłaściwie” – mówi bp Adrian Galbas, przewodniczącym Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Swoje podejście do nowej inicjatywy określa jako „gdzieś pomiędzy zachwyceniem, a odrzuceniem”. Jednocześnie podkreśla: „Nie możemy z ambon w kółko cytować zdania papieża Franciszka o wychodzeniu na peryferie i iść tylko do tych, którzy mówią to, co chcielibyśmy usłyszeć, albo powtarzają nasze własne słowa”.

Nowe żeńskie zgromadzenia zakonne w Polsce. Gdzie pracują i co robią?

Siostry Zawierzanki, Małe Siostry Baranka, Jadwiżanki Wawelskie, Betlejemitki czy Siostry Uczennice Krzyża – to tylko niektóre z wielu żeńskich zgromadzeń zakonnych, które od niedawna działają w Polsce. Część z nich powstało w kraju, część przybyło z zagranicy.

Kraków: W tym roku nie będzie tradycyjnej procesji z Wawelu na Skałkę

Tegoroczne ogólnopolskie uroczystości odbędą się w zmienionej formie. W niedzielę 9 maja przy Ołtarzu Trzech Tysiąclecia na Skałce odprawiona zostanie Msza św. z udziałem Episkopatu Polski. Z powodu trwającej pandemii nie odbędzie się natomiast tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę.