Czy papież pojedzie do Kanady? W kalendarzu celebracji papieskich nie uwzględniono tej podróży

W pierwszą niedzielę lipca Ojciec Święty odprawi Eucharystię dla wspólnoty kongijskiej w Rzymie, a 4 września będzie przewodniczył beatyfikacji papieża Jana Pawła I - tak wynika z opublikowanego w czwartek kalendarza celebracji papieskich na najbliższe trzy miesiące. Nie uwzględniono w nim lipcowej podróży do Kanady.

Kalendarz celebracji liturgicznych, którym przewodniczyć będzie papież Franciszek w lipcu, sierpniu i na początku września otwiera msza św., której Franciszek będzie przewodniczył 3 lipca, w XIV Niedzielę okresu zwykłego o godz. 9.30. Będzie to nabożeństwo dla wspólnoty kongijskiej w Rzymie w bazylice watykańskiej.

Następnie 27 sierpnia o godz. 16.00 w bazylice św. Piotra odbędzie się publiczny Konsystorz Zwyczajny dla kreowania nowych kardynałów i dla głosowania nad niektórymi sprawami kanonizacyjnymi.

ZOBACZ: Papież Franciszek zwołał konsystorz. Mianował 21 nowych kardynałów

W niedzielę 28 sierpnia 2022 r. papież Franciszek uda się z wizytą duszpasterską do położonego około 100 km na wschód od Rzymu miasta L’Aquila. W roku 2009 zostało ono dotknięte katastrofalnym trzęsieniem ziemi. 

Natomiast 30 sierpnia o godz. 16.30 papież będzie przewodniczył w bazylice św. Piotra Mszy św. z udziałem nowych kardynałów i Kolegium Kardynalskiego.

4 września, w XXIII niedzielę okresu zwykłego na placu św. Piotra Franciszek będzie o godz. 10.30 przewodniczył Mszy św. i beatyfikacji Sługi Bożego, Papieża Jana Pawła I.

Czy papież pojedzie do Kanady?

W kalendarzu celebracji papieskich nie zamieszczono podróży do Kanady, która ma się odbyć w dniach 24-30 lipca. W poprzedniej publikacji z 3 czerwca była ona uwzględniona. Na razie nie wiadomo co może to oznaczać. Oficjalnie pielgrzymka ta nie została odwołana.

Wcześniej papież Franciszek odwołał już swoją lipcową podróż apostolską do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Powodem takiej decyzji były problemy zdrowotne.

Papież Franciszek od kilku tygodni ma problemy zdrowotne z kolanem, cierpi na gonartrozę – zwyrodnienie stawu kolanowego. Z powodu bólu porusza się na wózku inwalidzkim. Na początku maja przeszedł zabieg infiltracji kolana, po której lekarze zalecili dużo odpoczynku i oszczędzanie nogi. Ojciec Święty ciągle także poddaje się rehabilitacji, która ma poprawić ruchomość stawu oraz zmniejszyć ból.

pa, KAI/Stacja7