Diakon niedopuszczony do święceń za udział w ŚDM. “W Chinach ‘grzechem’ jest więź z papieżem”

Jeden z diakonów w Szanghaju, nie został dopuszczony do święceń kapłańskich, ponieważ w 2016 roku wziął udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. "Zdaje się więc, że w Chinach 'grzechem' jest więź z papieżem Franciszkiem i resztą Kościoła" - skomentował jeden z wiernych.

34-letni dk. Paul Yang Dongdong nie został dopuszczony do święceń kapłańskich, które miały miejsce w sobotę. Władze rządowe bezterminowo odłożyły ich datę, ponieważ w 2016 roku Dongdong wziął prywatnie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, jak poinformował ks. Bernardo Cervellera, dziennikarz i specjalista ds. Kościoła w Chinach, obecnie misjonarz w Hongkongu, za pośrednictwem portalu Asia News.

“W Chinach ‘grzechem’ jest więź z papieżem”

Zatrzymano go tylko dlatego, że wziął udział w Światowych Dniach Młodzieży! Zazwyczaj zatrzymuje się kogoś, dlatego, że uczynił coś okropnego lub nie przeżywa wiary we właściwy sposób. Ale on po prostu pojechał na spotkanie z katolikami z całego świata i papieżem Franciszkiem! Zdaje się więc, że w Chinach ‘grzechem’ jest więź z papieżem Franciszkiem i resztą Kościoła na świecie – przywołuje komentarz jednego z wiernych Asia News.

Święcenia kapłańskie przyjęło pozostałych czterech diakonów w katedrze św. Ignacego w Xujiahui w diecezji szanghajskiej. Przewodniczył im biskup sąsiadującej z Szanghajem diecezji Haimen Joseph Shen Bin, wiceprzewodniczący Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, uznawany także przez Stolicę Apostolską.

Ordynariusz diecezji szanghajskiej bp Thaddeus Ma Daquin nie mógł przewodniczyć uroczystości, ponieważ po wystąpieniu z Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich przebywa w areszcie domowym i ma zakaz publicznego sprawowania funkcji biskupich.

kh/KAI/Stacja7