Wiadomości

Zmarł polski proboszcz parafii na Wołyniu. Mimo ciężkiej choroby chciał wspierać swoich parafian

Ks. Andrzej Kwiczala przez wiele lat był proboszczem parafii w Maniewiczach na Wołyniu, na Ukrainie. Kiedy wybuchła wojna, przerwał swoje leczenie w Polsce i powrócił do swoich parafian. Zmarł w minioną niedzielę, w wieku 55 lat.

Papież Franciszek wraca do zdrowia. Jest już w stanie chodzić o lasce

„Od trzech dni jestem w stanie chodzić” – powiedział Ojciec Święty przyjmując 27 czerwca grupę biskupów z Brazylii, przybyłych z wizytą „Ad limina Apostolorum”. Watykan opublikował nagranie, na którym papież z laską przemierzał bibliotekę Pałacu Apostolskiego.

Papież wręczy paliusze 44 nowym metropolitom. Wśród nich będzie abp Guzdek

Już jutro 29 czerwca, w uroczystość św. Piotra i Pawła, papież Franciszek wręczy paliusze 44 nowym metropolitom. Wśród nich jest Polak, abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a także białoruski hierarcha o polskich korzeniach abp Józef Staniewski, któremu papież powierzył kierowanie archidiecezją mińsko-mohylewską.

Papież do młodych na czas wakacji: życzę wam, abyście byli posłańcami nadziei i odrodzenia dla przyszłości

“Zachęcam was do dobrego i odpowiedzialnego wykorzystania czasu, który macie do dyspozycji: w ten sposób wzrastacie i przygotowujecie się do podjęcia bardziej wymagających zadań” – mówi papież Franciszek w krótkim filmiku z pozdrowieniami, adresowanym do uczestników pierwszego Światowego Szczytu Turystyki Młodzieżowej, który rozpoczął się 27 czerwca we włoskim Sorrento.

Nowy biskup pomocniczy w Zielonej Górze. Najmłodszy w Polsce

Franciszek mianował ks. Adriana Puta, proboszcza parafii św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze, biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Fornos minore – poinformowała w południe nuncjatura.

Kard. Parolin pojedzie do Konga i Sudanu. Wizyta odbędzie się na początku lipca

Papież postanowił wysłać sekretarza stanu, kardynała Pietro Parolina do Kinszasy i Dżuby “aby pokazać swoją bliskość z umiłowanymi narodami Konga i Sudanu Południowego”. Wizyta odbędzie się w dniach od 1 do 8 lipca.

Zmiany w diecezji bydgoskiej. Klerycy przenoszą się do Poznania

Biskup Krzysztof Włodarczyk zdecydował, że od nowego roku akademickiego klerycy seminarium duchownego w Bydgoszczy będą kontynuować formację w Poznaniu.

Franciszek do neokatechumenatu: zawsze idźcie z biskupem, on jest głową Kościoła

Proszę was o uległość Duchowi Świętemu i posłuszeństwo Jezusowi Chrystusowi w Jego Kościele. Zawsze idźcie z biskupem, on jest głową Kościoła – mówił Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami Drogi Neokatechumenalnej.

2 tysiące młodych pielgrzymowało do Różanegostoku. Dziękowali za rok szkolny

Przez dwa dni młodzi z archidiecezji białostockiej pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Różanymstoku, aby przed Jej obrazem podziękować za cały rok szkolny i akademicki.

Sąd zasądził 300 tys. zadośćuczynienia dla ofiary księdza pedofila. Diecezja kaliska odwołuje się od roszczeń

Diecezja kaliska odwoła się od Wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu dotyczącego roszczeń odszkodowawczych. “Diecezja stoi na stanowisku, że odpowiedzialność za przestępcze czyny oraz zadośćuczynienie za nie ponosi przede wszystkim sam sprawca” – napisał w przekazanym KAI komunikacie rzecznik prasowy diecezji kaliskiej ks. Michał Włodarczyk. Sprawa ta dotyczy, byłego już księdza Arkadiusza H., o którym jest mowa w głośnym filmie braci Sekielskich “Zabawa w chowanego”.