Wiadomości

Franciszek apeluje do dziennikarzy: dążmy do prawdziwego informowania o COVID-19

“Uzyskanie prawdziwych informacji, a nie fake newsów, jest prawem człowieka” – powiedział papież na audiencji do międzynarodowego konsorcjum mediów katolickich “Catholic fact-checking”, które walczy z fake-newsami odnoszącymi się do szczepień przeciw COVID-19.

Kapelan wojskowy o posłudze wśród żołnierzy na Ukrainie: chronimy ich człowieczeństwo

“W okopach lepiej widać wartość ludzkiego życia i głębię serca. Pojmujesz, że nie ma prostych odpowiedzi na niektóre pytania” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Andriy Zelinsky, greckokatolicki kapelan wojskowy, który pełni posługę na wschodniej Ukrainie, w okopach.

USA: Zdewastowano grotę przedstawiającą objawienia w Fatimie. Figur nie da się odnowić

Nieznani sprawcy zdemolowali grotę przedstawiającą Matkę Bożą Fatimską, która przemawia do trójki dzieci, wizjonerów. Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem w parafii w Burke w stanie Wirginia w USA.

Portugalia: zlicytowano zabytkowy kościół z XIII w.

Jedna z portugalskich agencji nieruchomości nabyła drogą licytacji internetowej największy, a zarazem najstarszy czynny kościół w mieście Bragança na północnym wschodzie Portugalii – potwierdziły 27 stycznia władze miejscowej diecezji, a także lokalny urząd miejski. Z informacji przekazanych przez ratusz wynika, że świątynię pod wezwaniem św. Franciszka kupiono za ponad 400 tys. euro.

Zabytkowe organy Englera wróciły do bazyliki we Wrocławiu. Pół wieku temu strawił je pożar

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki i administrator apostolski Ordynariatu Polowego pobłogosławił odbudowane po pożarze barokowe organy Michaela Englera we wrocławskiej bazylice św. Elżbiety Węgierskiej. Zniszczone w 1976 r. organy nazywane były „Głosem Śląska” i należały do najwspanialszych w tej części Europy.

Papież: sąd powinien służyć prawdzie, sprawiedliwości i miłości

„Prawo i sąd powinny zawsze służyć prawdzie, sprawiedliwości i ewangelicznej cnocie miłości” – powiedział Papież podczas spotkania z sędziami, adwokatami oraz współpracownikami Trybunału Apostolskiego Roty Rzymskiej. Franciszek podjął temat synodalności w kontekście procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Katolicy na całym świecie modlili się o pokój na Ukrainie. “Modlitwa jest silniejsza od broni”

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, w środę katolicy na całym świecie modlili się w intencji pokoju na Ukrainie. “Modlitwa o pokój jest silniejsza od wszelkiej broni” – podkreślił arcybiskup Swiatosław Szewczuk.

Bp Markowski: eksterminacja narodu żydowskiego to wstrząsające podeptanie daru życia i wolności

“Pragniemy oddać hołd wszystkim Ofiarom Holokaustu. Zachowujemy w pamięci ich tragiczne losy” – napisał bp Rafał Markowski, przewodniczący komitetu ds. dialogu z judaizmem KEP, w słowie z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada 27 stycznia.

Franciszek ma problemy z chodzeniem. Nie mógł przywitać się z pielgrzymami

Z powodu stanu zapalnego w prawym kolanie, papież ma problemy z chodzeniem. Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej przeprosił, że nie może indywidualnie pozdrowić pielgrzymów.

Biskupi niemieccy odnieśli się do raportu o nadużyciach. “Ten wstrząs będzie nam towarzyszyć”

“Potrzebna nam szeroko zakrojona zmiana w Kościele, którą musimy przeprowadzić z szacunku dla osób poszkodowanych, z szacunku dla wiernych” – stwierdzili biskupi Niemiec w odniesieniu do raportu na temat nadużyć.