Piaseczno. Matki Bożej Różańcowej

O parafii

Chrystus powierzając z krzyża Maryję jako naszą Matkę, pragnął abyśmy swoje życie tu na ziemi przeżywali razem z Nią. Aby to Ona, Maryja była Pośredniczką łask między swymi dziećmi, a Wszechmocnym Bogiem. Są miejsca na ziemi, które nieustannie tę prawdę nam przypominają, abyśmy nie zagubili się w sprawach doczesnych i nie zbłądzili z drogi prowadzącej do domu Ojca. Do takich miejsc z pewnością należy znajdująca się w Piasecznie Rzymskokatolicka Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, której od roku 1996 przewodzi budowniczy kościoła i proboszcz parafii ks. prałat Zbigniew Pruchnicki.

Zamiar stworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego w Piasecznie sięga roku 1990, a dekret erekcyjny parafii pochodzi z czerwca 1993 roku. Nowa parafia została wydzielona z parafii św. Anny w Piasecznie i objęła swoją posługą również powstające nowe osiedle Słowicza. Początkowo wierni gromadzili się na modlitwie w tymczasowej kaplicy, a w pierwszą sobotę lipca 1998 roku rozpoczęli trud budowy nowej świątyni.

Projektantem kościoła został inż. Aleksy Dworczak, zaś konstruktorami inż. Janusz Frey i inż. Tadeusz Gąsecki. Wmurowania kamienia węgielnego wyjętego z fundamentów Jasnej Góry i poświęconego przez Ojca św. Jana Pawła II dokonali 16 maja 1999 roku Biskup Marian Duś i Biskup Tadeusz Pikus, sufragani warszawscy.

Biskup Marian Duś dokonał również poświęcenia dzwonów podczas Rezurekcji Wielkanocnej Jubileuszowego 2000 roku. Dzwony odlane przez Firmę Felczyńskich w Przemyślu noszą imiona: Jezus Chrystus wczoraj dziś i na wieki oraz Maryja Pośredniczka Wszelkich Łask. Dzwony zostały umieszczone w 40 metrowej wieży kościoła zwieńczonej kopułą w kształcie korony z krzyżem, symbolizującą Maryję stojącą pod krzyżem swojego Syna, Jezusa.

Budowę kościoła zakończono we wrześniu 2001 roku, a w pierwszą sobotę października tegoż roku została odprawiona pierwsza msza św. Następnego dnia, 7 października 2001 roku kard. Glemp, Prymas Polski podczas uroczystej Mszy świętej transmitowanej przez Telewizję Polską dokonał uroczystego poświęcenia nowej świątyni.

Wewnątrz kościoła, w prezbiterium, przykuwa uwagę obraz Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask – patronki kościoła, namalowany przez artystę malarza Mariusza Grądmanna. Jest on wkomponowany w wystrój ściany głównej prezbiterium, na której można zobaczyć rzeźby Aniołów podtrzymujących obraz Maryi Pośredniczki Wszelkich Łask i unoszących go w chwale i uwielbieniu. Całej tej scenie towarzyszą płaskorzeźby chórów anielskich oraz dwa Anioły unoszące koronę dla Królowej Nieba i Ziemi.

Tabernakulum jest umiejscowione w centrum ściany głównej prezbiterium i swoim kształtem przypomina płomień ognia, który symbolizuje ogień miłości Bożej do każdego człowieka objawionej w ofierze Jezusa Chrystusa i osobie Maryi, Matki Bożej.

W centralnej części prezbiterium znajduje się marmurowy ołtarz u podstawy którego znajduje się stągwia, przypominająca o pierwszym cudzie Jezusa w Kanie Galilejskiej, a także lilia, symbol czystości składanej na nim ofiary i Dziewictwa Najświętszej Maryi Panny. Z ołtarzem komponuje ambona, której kształt również nawiązuje do kwiatu lilii oraz stągwi, z której wypływa życiodajny zdrój Słowa Bożego.

Posadzka kościoła wykonana jest z włoskiego granitu, a przez środek prowadzi granitowy dywan ozdobiony liliami, które przypominając o Maryi jednocześnie ukazują Jej rolę jako Pośredniczki Wszelkich Łask i Tej, która do Boga prowadzi.

Po prawej stronie prezbiterium, patrząc od wejścia do świątyni, znajduje się ołtarz Miłosierdzia Bożego, po stronie lewej umiejscowiona jest kaplica Krzyża Świętego, miejsce adoracji, służące ciszą i skupieniem do prywatnej modlitwy. W nawach kościoła znajdują się dwa ołtarze boczne: Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II i św. o. Pio, przy którym umieszczono relikwie tego świętego.

Wystrój ołtarzy bocznych nawiązuje do wystroju ściany głównej prezbiterium, nie tylko kształtem i sposobem wykonania ale także kolorystyką i ozdobnymi ornamentami. Tą samą techniką została wykonana Droga Krzyżowa wzdłuż ścian świątyni. Stacje w subtelny sposób są ze sobą połączone, a jednocześnie przedstawiają odrębne wydarzenia zbawcze z ostatniej drogi Chrystusa na Golgotę. Dopełnieniem całości wystoju są ewangeliczne sceny z życia Matki Bożej umieszczone w kasetonach ścian nawy głównej. Wykonawcami wystroju wnętrza są artyści: Tomasz Morek i Artur Wyszecki, a autorem obrazów w ołtarzach bocznych artysta malarz Witold Bulik.

Całość wystroju wnętrza świątyni dopełniają witraże. W 52 oknach świątyni zostały umieszczone symbole poszczególnych wezwań Litanii Loretańskiej do NMP. Witraże zostały wykonane przez Firmę Vicon z Gdyni i swoją kolorystyką znacząco wpływają na wystrój nie tylko wewnętrznej części kościoła, ale także jego strony zewnętrznej.

W tutejszej parafii uroczyście odprawiane są nowenny pierwszych sobót miesiąca ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej połączone z indywidualnym błogosławieństwem, oraz codzienne nabożeństwa różańcowe.

Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni dokonał 7 października 2006 roku J.Em. Józef Kardynał Glemp, Prymas Polski w asyście J.E. Bp Mariana Dusia.

Dzieła same mówią za siebie, tak więc ta nowa świątynia jest szczególnym znakiem wiary i miłości do Boga i Matki Jego Syna.

Kancelaria parafialna

ul. Słowicza 1
05-500 Piaseczno

tel. +48 22 757 21 62

Kancelaria czynna:
wtorek, środa, czwartek, sobota – godz. 8:00-9:00 oraz 16:00-17:30

Msze Święte

Niedziele i święta:
7:00, 8:00, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00, 19:30 (od listopada do marca - godz. 16:00)
Dni powszednie:
7:00, 18:00

Księża w parafii

Proboszcz

Ksiądz prałat Zbigniew Pruchnicki (1982, 1996)

Delegat Arcybiskupa Warszawskiego ds. misji, Radny w Krajowej Radzie Misyjnej przy KEP ds. Misji
Wikariusz

Ksiądz Grzegorz Smoła (1970, 1996, 2013)

Wikariusz

Ksiądz Adrian Zawadzki (2008, 2014)

Wikariusz

Ksiądz Stanisław Szlassa (1997, 2020)

przewodniczący Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich

Spowiedź

Spowiedź w czasie każdej Mszy Świętej.

Nabożeństwa

 • Różaniec
  • w niedziele (z wystawieniem Najświętszego Sakramentu): godz. 17.00
  • w dni powszednie: godz. 17.30
  • w październiku w dni powszednie: godz. 17.15
 • Nowenna do św. ojca Pio – wtorki godz. 18.00
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – środy godz. 18.00
 • Nowenna do Miłosierdzia Bożego – piątki godz. 18.00
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego – piątki godz. 15.00
 • O powołania kapłańskie i zakonne – w I czwartki miesiąca godz. 18.00
 • Do Serca Pana Jezusa – I piątki miesiąca godz. 7.00, 18.00
 • Pierwszosobotnie – ku czci Niepokalanego Serca Maryi – I soboty miesiąca godz. 7.00, 18.00
 • Do Królowej Polski – w II, III, IV sobotę miesiąca godz. 18.00
 • Adoracyjne
  • w połączeniu z różańcem w każdą niedzielę godz. 17.00
  • w piątki od godz. 15.00 do godz. 18.00
 • Czterdziestogodzinne – 5,6,7 maja
 • Nabożeństwa majowe, czerwcowe
  • w niedziele i święta: po różańcu o godz. 17.00
  • w dni powszednie: po mszy wieczornej o godz. 18.00
 • Roraty (w Adwencie) – w dni powszednie: o godz. 7.00
 • Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
  • w niedziele i święta: godz. 6.40
  • w dni powszednie Adwentu: godz. 6.40
 • Gorzkie żale (w Wielkim Poście) – w niedziele: po różańcu o godz. 17.00
 • Droga krzyżowa (w Wielkim Poście) – w piątki: godz. 16.30, 19.00

Poradnia rodzinna

Czynna: czwartek, w godz. 18.00-19.00

Zapisy: e-mail: [email protected]