Noc Muzeów. Jakie propozycje przygotowały muzea archidiecezji warszawskiej?

Podobnie jak w latach poprzednich, muzea archidiecezji warszawskiej zapraszają do siebie na Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 14 maja • Do północy będzie można m.in. bezpłatnie zwiedzić ekspozycje, ale też posłuchać prelekcji •

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 będzie otwarte od godz. 19.30. W tym czasie zostanie udostępniona część wystawy stałej, gdzie znajdują się m.in. pamiątki związane z bł. Stefanem Wyszyńskim. Otwarta będzie również wystawa czasowa “Tylko nie udawaj… obrazy i ekfrazy”, na którą składa się ponad czterdzieści dzieł malarstwa polskiego z XIX i XX wieku.

W ramach Nocy Muzeów zaplanowano również dwie prelekcje:

  • o godz. 20:00 wykład na temat „Europa Jubilans, Józefa Mehoffera – pozornie scena rodzajowa…” wygłosi dr Łukasz Kossowski.
  • o godz. 21: 30 wykład dr Ewy Koprysz, kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, na temat „Albrecht Dürer i jego drzeworyty w zbiorach MAW”, połączony będzie z prezentacją wybranych drzeworytów Dürera.

 

Od godz. 12:00 w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego  będzie można zobaczyć wystawę stałą, która przypomina losy dwóch wielkich postaci. Nowoczesna ekspozycja zawiera m.in. koralowo-perłową sukienkę Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, kopię papieskiej kapy milenijnej wykonanej przez słynną włoską pracownię X Regio oraz kroplówkę, podaną Janowi Pawłowi II po zamachu w 1981 roku.

W tym samym czasie będzie można zobaczyć wystawę czasową „JESTEM. Wejście w nieśmiertelność”.

Muzeum przygotowało również propozycje dla najmłodszych:

  • w godz. 12:00, 13:00, 14:00 – przedstawienie kukiełkowe “Opowieści Wiewiórki Nasturcji” o życiu Stefka Wyszyńskiego, realizowane przez artystów z Teatru Lalka
  • 15:00 – 20:00 – Warsztaty kreatywne “Czym są wartości?”

W godz. 15:00-21:00 zaplanowano prezentację repliki auta biskupa Karola Wojtyły, historycznej warszawy. – Co prawda nigdy nie miał prawa jazdy, ale z kierowcą dojeżdżał nim na wizytacje parafii oraz wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także na górskie wycieczki i spływy kajakowe – przypominają pracownicy placówki.

Muzeum znajduje się w pierścieniu pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej.