Bp Janocha w Wielki Piątek: krzyż jest osią świata i kosmosu

Bp Michał Janocha przewodniczył w Archikatedrze Warszawskiej liturgii Męki Pańskiej. "Krzyż Chrystusa jest osią świata i kosmosu" - mówił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Bp Janocha wskazał, że podczas liturgii Wielkiego Piątku, Kościół modli się m.in. w intencji wyznawców innych Kościołów i religii, za Żydów – aby osiągnęli pełnię zbawienia, za niewierzących, za rządzących państwami oraz za chorych, cierpiących, prześladowanych, umierających.

– Nikt z tej modlitwy płynącej z krzyża nie jest wyłączony – mówił bp Janocha. – Ta modlitwa ukazuje krzyż jako oś świata, axis mundi; jako oś kosmosu, wokół której wszystko się obraca. I chodzi o to, aby poprzez przeżycie tych świąt paschalnych odkrywać, że krzyż jest również osią mojego życia, abym ja sam stawał się człowiekiem paschalnym, człowiekiem który patrzy na życie przez pryzmat śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – zachęcał duchowny.

Warszawski biskup pomocniczy zwrócił uwagę, że krzyż może być skutkiem grzechów innych ludzi lub własnych, ale może także być to krzyż niezawiniony, dany. – Krzyż pozostaje tajemnicą. Jezus nie tłumaczył cierpienia, ale sam je przyjął – przypomniał.

 

 

Bp Janocha wspomniał też o przebywającym w szpitalu kard. Kazimierzu Nyczu, który wczoraj zasłabł podczas Mszy Krzyżma i nie zdążył wygłosić homilii, lecz zdołał jeszcze wypowiedzieć słowa modlitwy kolekty.

– Kard. Nycz nie zdążył wczoraj wygłosić przygotowanej homilii. Jego homilią stały się słowa kolekty z Mszy krzyżma: Boże spraw, abyśmy w świecie byli świadkami odkupienia – mówił biskup.

kh/KAI/archwwa.pl