Archidiecezja Warszawska
Punkt Informacyjny
Centrum Opatrzności Bożej
Centrum JP2

Archidiecezja Warszawska

 

Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego

Warszawa, 22 września 2014

 

V Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej

imagesW sobotę, 4 października 2014 roku, w Sanktuarium Niepokalanej Królowej Różańca Świętego na warszawskim Służewie (oo. dominikanie) będzie miał miejsce V Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej pod hasłem: Różaniec - skarb, który trzeba odkryć. W tym roku głównymi intencjami modlitw będą: o obfite owoce peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej naszej archidiecezji, o pokój na świecie oraz o ustanie prześladowań chrześcijan.

 

Mary Wagner w Warszawie

images Ta działaczka pro-life pokojowo walczyła o życie nienarodzonych dzieci. Na terenie klinik aborcyjnych modliła się i rozdawała pracownikom róże, przypominając o wartości ludzkiego życia. Za takie zachowanie została pociągnięta do odpowiedzialności karnej. W areszcie spędziła 23 miesiące, stając się symbolem walki z cywilizacją śmierci.

 

Uroczystości na zakończenie walk Powstania Warszawskiego

imagesWe czwartek 2 października, w dniu zakończenia walk Powstania Warszawskiego, odprawiona zostanie Msza Święta w parafii św. Wojciecha o godz. 18.00 w czasie której modlić się będziemy za poległych i pomordowanych Powstańców Warszawy. We Mszy św. uczestniczyć będą Siostry z Ewangelicznej Wspólnoty Sióstr Maryi z Darmstadt z Niemiec, które modlą się o wzajemne przebaczenie dla naszych Narodów.

 O godz. 17 na cmentarzu Powstańców Warszawy odbędzie się modlitwa ekumeniczna z udziałem duchownych różnych wyznań.

 

Francja: rozpoczęto dochodzenie w sprawie cudu za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

imagesW kaplicy domu generalnego Sióstr Anuncjatek w Thiais pod Paryżem rozpoczęło się dochodzenie w sprawie domniemanego uzdrowienia za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jeśli Stolica Apostolska uzna jego nadprzyrodzony charakter, niewytłumaczalny naukowo i trwały skutek, to otwarta zostanie droga do kanonizacji warszawskiego kapłana, patrona "Solidarności". Proces prowadzą wspólnie diecezja Créteil i archidiecezja warszawska.

 

Komunikat o otwarciu procesu do kanonizacji bł. Jerzego Popiełuszki

imagesReferat procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych Kurii Metropolitalnej Warszawskiej informuje o otwarciu procesu do kanonizacji Błogosławionego Jerzego Popiełuszki w związku z nadzwyczajnym i nagłym uzdrowieniem pana François Audelana. Proces otworzy biskup diecezji Créteil Michel Santier, w najbliższą sobotę, 20 września o godz. 11 w miasteczku Thiais, w diecezji Créteil (Paryż), w kaplicy domu generalnego Sióstr Anuncjatek.

 

Ogólnopolska konferencja „Śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki - nowe fakty"

plakatOgólnopolska konferencja jest organizowana przez Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Odbędzie się z okazji 30.rocznicy uprowadzenia i zabójstwa kapłana męczennika, 15 października 2014 roku o godz. 9.30, na UKSW, ul. Dewajtis 5 , w Auli Jana Pawła II. 

 

Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń w Krakowie

imagesJednym ze "znaków czasu" wyraźnie rozeznawanym obecnie w polskim Kościele jest wzrastająca liczba mężczyzn w późniejszym wieku wyrażających pragnienie życia w kapłaństwie. Konferencja Episkopatu Polski powołuje do życia Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Jego celem jest przygotowanie do sakramentu święceń kandydatów, którzy ze względu na wiek (zasadniczo: 35-60 rok życia) wymagają odrębnego toku formacji. 

 

Jubileusz 25-lecia Caritas Archidiecezji Warszawskiej

images

Mszą św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się obchody 25 lat istnienia Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, uroczystą liturgię koncelebrowali m.in. dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. Wojciech Sadłoń, przedstawiciele kurii warszawskiej, liczni proboszczowie parafii, w których działają zespoły Caritas.

 

Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego

Plac ZamkowyW sobotę, 4 października 2014 roku, w Sanktuarium Niepokalanej Królowej Różańca Świętego na warszawskim Służewie (oo. dominikanie) będzie miał miejsce V Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej pod hasłem: Różaniec - skarb, który trzeba odkryć (św. Jan Paweł II). W tym roku głównymi intencjami modlitw będą: o obfite owoce peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej naszej archidiecezji, o pokój na świecie oraz o ustanie prześladowań chrześcijan w wielu miejscach świata.

 

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP

imagesW związku z materiałami prasowymi, dotyczącymi zapisywania uczniów na zajęcia z religii/etyki w szkołach, Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wydała 11 września 2014 r. oświadczenie. Przypomina w nim, że katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach.

 

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

logoNawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po parafiach i kościołach archidiecezji warszawskiej potrwa do 7 czerwca 2015 roku. 

Peregrynacja, którą rozpoczynamy, nie jest pierwszym takim wydarzeniem w życiu Kościoła w Polsce. W ramach przygotowań do obchodów 1000-lecia chrztu Polski kard. Stefan Wyszyński zainicjował dziewięcioletnią nowennę, Śluby Narodu Polskiego oraz właśnie peregrynację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. 

 

Warszawska konferencja "ZAWÓD czy POWOŁANIE?" z cyklu konferencji "Biblia o pracy"

images11 października 2014 godz. 10:00 - 15:00 w "Centrum Okopowa Caritas Polska"
Konferencja p
oświęcona będzie poznawaniu Bożego spojrzenia na zagadnienia związane z pracą, odkrywaniu talentów, odnajdywaniu swojego powołania zawodowego i życiowego.

 

Trzydziesta rocznica męczeńskiej śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki

images19 października w Sanktuarium żoliborskim odbędą się główne uroczystości, które rozpoczną się o godz. 17. uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego. Po Mszy Św. program artystyczny z udziałem artystów warszawskich. Wystąpią: Anna Seniuk, Danuta Szaflarska, Justyna Kowalska, Piotr Bajor, Radosław Pazura oraz Jadwiga Rappe - śpiew i Andrzej Nanowski - organy. Towarzyszyć będzie chór Vocem Tuam.

 

Kurs Doradcy Życia Rodzinnego Archidiecezji Warszawskiej

imagesWydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej Warszawskiej organizuje kurs dla absolwentów kierunku nauk o rodzinie Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW, Instytutu Nauk o Rodzinie KUL, Studium Życia Rodzinnego i innych uczelni.

 

Spotkania Żywego Różańca w czterech rejonach

zasoby internetuWe wrześniu i październiku br. odbędą się w czterech rejonach kolejne spotkania Żywego Różańca, na które asystent Żywego Różańca w Archidiecezji Warszawskiej zaprasza Księży Proboszczów, Księży Opiekunów, zelatorów oraz członków Żywego Różańca naszej archidiecezji. Spotkania te będą miały wyjątkowy charakter ze względu na odbywającą się w parafiach Archidiecezji Warszawskiej Peregrynację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

 

XV Warszawski Festiwal Organowy "Organy Śródmieścia"

images7 września - 26 października 2014 r.
Festiwal odbywa się corocznie w kolejne niedziele września i października w różnych kościołach znajdujących się na terenie warszawskiej
Dzielnicy Śródmieście wyposażonych w koncertowe organy. Festiwal zaliczany jest do najpoważniejszych i najbardziej interesujących polskich festiwali organowych.

 

Papieski Wydział Teologiczny zaprasza na studia magisterskie z zakresu teologii

imagesPapieski Wydział Teologiczny to uczelnia kościelna na prawach Państwowych.

Studia odbywają się w każdą sobotę lub trybie zjazdowym: 3 zjazdy w ciągu roku, w połączeniu z e-learningiem (kształceniem na odległość).

 

 

 

Komunikat Rady ds. Rodziny w sprawie "INTERNETOWYCH KURSÓW PRZEDMAŁŻEŃSKICH"

 Publikujemy komunikat Rady ds. Rodziny KEP dotyczący tzw. internetowych kursów przedmałżeńskich.

 

ZMIANY PERSONALNE DUCHOWIEŃSTWA W ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

mapaKsięża proboszczowie, którzy w 2014 r. odchodzą na emeryturę
Nominacje na urząd proboszcza
Zmiany ogólnodiecezjalne
Neoprezbiterzy 2014
Pozostali księża

 

List pasterski Arcybiskupa Warszawskiego z okazji rozpoczęcia peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Dziś,herb w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, rozpoczyna się w naszej archidiecezji peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Świętym Wizerunku Nawiedzenia. Wczoraj kapłani archidiecezji spotkali się w archikatedrze przed obrazem Matki Bożej na modlitwie o obfite owoce peregrynacji. Modlili się też o świętość kapłańskiego życia oraz o powołania kapłańskie i zakonne. Peregrynacja potrwa do 7 czerwca 2015 roku.

 

I Komunia Święta dzieci rozpoczynających naukę szkolną w wieku 6 lat

KomuniaW związku z pytaniami dotyczącymi przyjmowania pierwszej Komunii Świętej przez dzieci, które rozpoczęły naukę w szkole podstawowej w wieku 6 lat Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży informuje, że:

 

Spotkania, wykłady, rekolekcje, wystawy

http://jerusalem.cef.fr/pl/monastyczne/warszawa

Lectio divina - modlitewne czytanie Pisma Świętego
Duszpasterstwo Akademickie
Spotkania dla małżeństw
Studium Dominicanum na Służewie


 

Wspólna liturgia ze wspólnotami zakonnymi

kościół sióstr sakaramentekKościół Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich pw. Matki Bożej Jerozolimskiej

Klasztor sióstr benedyktynek - sakramentek

Parafia Matki Bożej Królowej Polski 

 

Zasady postępowania w sprawie renowacji i konserwacji obiektów zabytkowych

oraz budowy i modernizacji obiektów sakralnych i kościelnych

Kard. Kazimierz Nycz, fot. W. Łączyński
Wybrane czynności posługi pasterskiej