Archidiecezja Warszawska
Punkt Informacyjny
Centrum Opatrzności Bożej
Centrum JP2

Archidiecezja Warszawska

 

Wielki Czwartek w Archikatedrze Warszawskiej

images
Msza św. z poświęceniem Krzyżma świętego
o godz. 10.00 - przewodniczy i kazanie wygłosi kardynał Kazimierz Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski.

Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 - przewodniczy kardynał Kazimierz Nycz, homilię wygłosi biskup Rafał Markowski.

 

Wielki Piątek w Archikatedrze Warszawskiej i Centralna Droga Krzyżowa

images

Liturgia Męki Pańskiej o godz. 17.00 - przewodniczy biskup Rafał Markowski. 

Centralna Droga Krzyżowa od godz. 20.00 . Ulice: Krakowskie Przedmieście - Miodowa - Senatorska - pl. Teatralny - Wierzbowa - Tokarzewskiego - Karaszewicza - Krakowskie Przedmieście.
Przed kościołem św. Anny słowo pasterskie kardynała Kazimierza Nycza

 

Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego w Archikatedrze Warszawskiej

images

19 kwietnia 2014 r. Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 20.00 - przewodniczy kard. Kazimierz Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski.

Rezurekcja w Archikatedrze Warszawskiej - 20 kwietnia godz. 6.00.

Uroczysta suma pontyfikalna pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza zostanie odprawiona o godz. 11.00.

 

Biskupi warszawscy na Mszach Świętych z procesją rezurekcyjną

imagesBiskupi warszawscy będą sprawować Msze Święte z procesją rezurekcyjną w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 20 kwietnia 2014 r. o godz. 6.00:
Kardynał Kazimierz Nycz w par. Zwiastowania Pańskiego na Rakowcu, ul. Gorlicka 5/7; Biskup Tadeusz Pikus w par. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lesznie; Biskup Rafał Markowski w par. bł. Władysława z Gielniowa w Natolinie, ul. Przy Bażantarni 3

 

List Metropolity Warszawskiego na Wielki Post 2014

imagesW czasie Wielkiego Postu czytamy w kościele ewangelię o wskrzeszeniu Łazarza. Bóg w swoim słowie stawia nas wobec najbardziej egzystencjalnych problemów człowieka. Są to odwieczne pytania o sens życia, o śmierć i o zmartwychwstanie. Któż z nas nie stawia sobie tych pytań? Kto z nas nie szuka na te pytania odpowiedzi, szczególnie w okresie Wielkiego Postu?

 

Festiwal "Gorzkie Żale"

plakat"Gorzkie Żale" to od 2008 roku nazwa festiwalu odbywającego się w Warszawie i łączącego odmienne środki wyrazu artystycznego - teatr, literaturę, muzykę, wystawy. W tym roku odbędzie się on w terminie od 29 marca do 13 kwietnia 2014 r.

 

Przygotujmy się do kanonizacji obu papieży

imagesModlitewne czuwanie na pl. Piłsudskiego w 9. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Atmosfera modlitwy, zadumy, ale i radości z kanonizacji. W 9. rocznicę śmierci papieża Polaka na pl. Piłsudskiego, jak co roku przyszło wielu warszawiaków. - Chcę pamiętać o tej rocznicy, ojca świętego noszę w swoim sercu, w tym czasie wszyscy powinniśmy być razem - mówi Władysław Augustyniak, 80-letni mieszkaniec Warszawy, który co roku uczestniczy w czuwaniu. Wiele osób przynosiło znicze, które ustawiane były pod papieskim krzyżem oraz pod specjalnie rozstawionym wizerunkiem błogosławionego. Niektórzy klękali, by się przy nim modlić.

 

Kard. Kazimierz Nycz został członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury

herbKard. Kazimierz Nycz został członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury. Decyzję Franciszka ogłosiło 29 marca Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Od czasu swej nominacji kardynalskiej w 2010 r. Arcybiskup Metropolita Warszawski jest już członkiem dwóch Kongregacji: ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz ds. Duchowieństwa.

 

Bp Tadeusz Pikus nowym biskupem drohiczyńskim (komunikat Nuncjatury)

imagesBiskup Tadeusz Pikus, 64-letni biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem drohiczyńskim. Zastąpił on na tym stanowisku bp. Antoniego Dydycza OFMCap, który w związku z ukończeniem 75. roku życia odchodzi na emeryturę.

 

Tajemnica seminaryjnej krypty

imagesSzczątki ponad 500 osób spoczywają w kryptach kościoła seminaryjnego. 3 kwietnia odbył się ich ponowny pogrzeb. 10 drewnianych trumien leżało przed ołtarzem. Jedna z nich z otwartym wiekiem, ukazująca szczątki pochowanych w kryptach kościoła seminaryjnego karmelitańskich mnichów oraz osób związanych z klasztorem. Według pracujących od roku pod dawną prokatedrą archeologów, łącznie spoczywa tam ok. 500 osób.

 

Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia

imagesPamiątkowa Księga
Przed kanonizacją każdy z nas ma wyjątkową okazję aby złożyć za pośrednictwem tej strony swoją prośbę, podziękowanie lub postanowienie Janowi Pawłowi II.

Lampion "Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia"
W dzień kanonizacji nastąpi przekazanie "Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia" wszystkim wiernym. Parafianie będą mogli odebrać "Iskrę" w przygotowanych przez siebie lub parafię lampionach, świecach lub paschalikach. W ten sposób każdy będzie mógł doświadczyć blasku Bożego Miłosierdzia, w którym "świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście".

 

Spotkania, wykłady, rekolekcje, wystawy

http://jerusalem.cef.fr/pl/monastyczne/warszawa

Nabożeństwa pasyjne i rekolekcje wielkopostne w wybranych kościołach
Festiwal "Gorzkie Żale"
Droga wojownika 2014
Spotkania z filmami z serii "Boże rozwiązania"
Konwersatorium Kościół świętych i grzeszników
Katechezy dla dorosłych i młodzieży
Lectio divina - modlitewne czytanie Pisma Świętego

 

Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego (25 marca 2014 r.)

komunikaty

Święte Triduum Paschalne w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście przedstawia się następująco:

- Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 - przewodniczy Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski; homilię wygłosi Jego Ekscelencja Biskup Rafał Markowski;

 

Komunikat Kurii (11 marca 2014 r.)

komunikaty

W związku ze zbliżającą się kanonizacją bł. Jana Pawła II Zebranie Plenarne oraz Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski powierzyły Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia przygotowanie ogólnopolskiej inicjatywy duszpasterskiej - "Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia".

 

Cykl spotkań przygotowujących do posługi wolontariusza

plakatSekcja św. Jana Chrzciciela Papieskiego Wydziału Teologicznego zaprasza na cykl spotkań w sposób profesjonalny przygotowujących do posługi wolontariusza przede wszystkim podczas Światowych Dni Młodzieży, ale również w codziennym życiu Kościoła. 

 

Informacja rzecznika Centrum Opatrzności Bożej

imagesInformacja dotycząca dofinansowania Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

MKiDN: środki na Muzeum Jana Pawła II nie pochodzą z budżetu państwa

imagesŚrodki na Muzeum Jana Pawła II nie pochodzą z budżetu państwa, tylko z odpisu z gier liczbowych, czyli z Funduszu Promocji Kultury. Finansowane z FPK jest tylko Muzeum, a nie Świątynia Opatrzności Bożej, gdyż jest to przestrzeń o charakterze muzealnym, a nie sakralnym - poinformowało Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w przesłanym KAI oświadczeniu. Resort skomentował w ten sposób medialne informacje, jakoby dotacje dla muzealnej placówki zostały przyznane z pogwałceniem przepisów prawa.

 

Raport o stanie Kościoła w Warszawie

konferencja  Prezentujemy materiały z konferencji, która odbyła się 27 stycznia 2014 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich

 

Wiadomości Archidiecezjalne Warszawskie

WAW Drodzy Czytelnicy,
W "Wiadomościach Archidiecezjalnych", które oddajemy w Wasze ręce, znajdziecie dokumenty, homilie, informacje, komentarze związane z tym, co Duch Święty zdziałał w Kościele przez ostatnie półrocze.

 

Projekt - Film dla Franciszka

imagesProjekt zakłada przygotowanie przez młodych ludzi filmu ewangelizacyjnego dla papieża Franciszka na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Celem nadrzędnym Projektu będzie formacja stałej grupy przygotowująca o podejmowania szerszej działalności ewangelizacyjnej. Realizacja Filmu dla Franciszka stanowi jedno z zadań w trakcie realizacji tego Projektu.

 

List Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego do kapłanów Archidiecezji Warszawskiej

images Tak jak co roku, piszę do każdego z Was ten adwentowo-bożonarodzeniowy list, w którym pragnę nawiązać do tego, co przeżyliśmy w minionym roku oraz do tego, co przed nami.

Miniony rok został szczególnie naznaczony dwoma wydarzeniami. Był Rokiem Wiary ogłoszonym przez papieża Benedykta XVI oraz rokiem pochylenia się nad ewangelizacją, po Synodzie o nowej ewangelizacji.

 

Caritas Polska na pomoc Filipinom

Filipiny 2013Wobec tragedii, która nawiedziła Filipiny - 10 tysięcy ofiar śmiertelnych i 4,5 miliona osób poszkodowanych wskutek tajfunu Haiynan - Caritas Polska realizuje natychmiastowy program pomocy finansowej.
Na pomoc doraźną poszkodowanym przeznaczyliśmy 50 tysięcy euro rozpoczynając jednocześnie akcję pozyskiwania funduszy przez charytatywny SMS oraz wpłaty na konto Caritas.

 

Wolni aż do bólu - Caritas z bezdomnymi

caritasNie mają dachu nad głową przez kilka, kilkanaście lat. Mieszkają na ulicach, w schroniskach, w opuszczonych domach i działkowych altanach. W Polsce jest ich ponad 30 tysięcy.
Od 1 do 20 listopada 2013 roku Caritas Polska prowadzi zbiórkę funduszy na pomoc osobom bezdomnym. Kampania będzie polegała przede wszystkim na ogólnopolskiej zbiórce SMS-ów, dzięki której pomożemy osobom bezdomnym korzystającym z noclegowni i jadłodajni Caritas w całej Polsce.

 

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

logoW sobotę, 14 czerwca 2014 roku o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście nastąpi powitanie Matki Bożej przez duchowieństwo Archidiecezji Warszawskiej w ramach dorocznej pielgrzymki.

Przygotowaniem duchowym jest dziewięciomiesięczna Nowenna oparta na rozważaniach Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego będzie przebiegała dwutorowo - podczas comiesięcznych nabożeństw oraz podczas niedzielnych Mszy świętych.

 

Wspólna liturgia

imagesKościół Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich pw. Matki Bożej Jerozolimskiej

Kościół ojców dominikanów pw. św. Jacka  

Klasztor sióstr benedyktynek - sakramentek

Parafia Matki Bożej Królowej Polski 

 

I Komunia Święta dzieci rozpoczynających naukę szkolną

KomuniaW związku z pytaniami dotyczącymi przyjmowania pierwszej Komunii Świętej przez dzieci, które rozpoczęły naukę w szkole podstawowej w wieku 6 lat Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży informuje, że:

 

Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

Mapa archidiecezji warszawskiejKsięża proboszczowie, którzy w 2013 r. odchodzą na emeryturę
Nominacje na urząd proboszcza
Zmiany ogólnodiecezjalne
Neoprezbiterzy 2013
Pozostali księża

 

Manipulacja opinią publiczną w sprawie in vitro!

Konferencja Episkopatu PolskiWarszawa, 24 czerwca 2013 r.
Wobec pojawiających się tendencyjnych informacji wskazujących na brak negatywnych konsekwencji genetycznych u osób rodzących się w wyniku procedury zapłodnienia pozaustrojowego, jako Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo stwierdzamy, że osoby formułujące takie tezy wprowadzają w błąd opinię publiczną.

 

Dokumenty dotyczące wspólnoty Chefsiba

komunikatyKuria Metropolitalna Warszawska przekazuje do wiadomości wszystkich zainteresowanych dokumenty dotyczące wspólnoty Chefsiba oraz osób powołanych przez Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego do pełnienia zadań stałej asystencji duchowej i pastoralnej dla członków tych wspólnot.

 

Nie rozwadniajmy chrześcijaństwa!

Ukrzyżowanie

List pasterski "O zagrożeniach naszej wiary" 

Pozornie niewinna wiara w horoskopy, skuteczność amuletów czy przepowiednie wróżek stanowią realne zagrożenie i ostatecznie mogą zakończyć się poważnym kryzysem wiary. Mogą także stanowić bramę do sekty - przestrzega list Episkopatu. Nie da się połączyć Ewangelii z tajemną pseudowiedzą, sakramentalnej działalności Kościoła z magią, wiary w zmartwychwstanie z wiarą w reinkarnację.

 

"O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek"

Konferencja Episkopatu Polski

Życie ludzkie ma zawsze taką samą wartość

Dziecko poczęte powinno być traktowane jako ktoś, a nie coś, ma jak każdy inny człowiek swoje prawa. Najnowsza genetyka bardzo jasno potwierdza - istota żyjąca ma już od pierwszej chwili stałą strukturę, czyli informację genetyczną. Od momentu zapłodnienia rozpoczyna się cudowny bieg każdego życia człowieka. Potrzebny jest tylko czas na właściwe uporządkowanie i przygotowanie do działania.

 

Wspólna liturgia ze wspólnotami zakonnymi

kościół sióstr sakaramentekKościół Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich pw. Matki Bożej Jerozolimskiej

Klasztor sióstr benedyktynek - sakramentek

Parafia Matki Bożej Królowej Polski 

 

Zasady postępowania w sprawie renowacji i konserwacji obiektów zabytkowych

oraz budowy i modernizacji obiektów sakralnych i kościelnych

Kard. Kazimierz Nycz, fot. W. Łączyński
Wybrane czynności posługi pasterskiej