Archidiecezja Warszawska
Punkt Informacyjny
Centrum Opatrzności Bożej
Centrum JP2

Archidiecezja Warszawska

 

Francja: rozpoczęto dochodzenie w sprawie cudu za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W kaplicy domu generalnego Sióstr Anuncjatek w Thiais pod Paryżem rozpoczęło się dziś dochodzenie w sprawie domniemanego uzdrowienia za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jeśli Stolica Apostolska uzna jego nadprzyrodzony charakter, niewytłumaczalny naukowo i trwały skutek, to otwarta zostanie droga do kanonizacji warszawskiego kapłana, patrona "Solidarności". Proces prowadzą wspólnie diecezja Créteil i archidiecezja warszawska.

 

Komunikat o otwarciu procesu do kanonizacji bł. Jerzego Popiełuszki

imagesReferat procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych Kurii Metropolitalnej Warszawskiej informuje o otwarciu procesu do kanonizacji Błogosławionego Jerzego Popiełuszki w związku z nadzwyczajnym i nagłym uzdrowieniem pana François Audelana. Proces otworzy biskup diecezji Créteil Michel Santier, w najbliższą sobotę, 20 września o godz. 11 w miasteczku Thiais, w diecezji Créteil (Paryż), w kaplicy domu generalnego Sióstr Anuncjatek.

 

Jubileusz 25-lecia Caritas Archidiecezji Warszawskiej

images

Mszą św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się obchody 25 lat istnienia Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, uroczystą liturgię koncelebrowali m.in. dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. Wojciech Sadłoń, przedstawiciele kurii warszawskiej, liczni proboszczowie parafii, w których działają zespoły Caritas.

 

Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego

Plac ZamkowyW sobotę, 4 października 2014 roku, w Sanktuarium Niepokalanej Królowej Różańca Świętego na warszawskim Służewie (oo. dominikanie) będzie miał miejsce V Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej pod hasłem: Różaniec - skarb, który trzeba odkryć (św. Jan Paweł II). W tym roku głównymi intencjami modlitw będą: o obfite owoce peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej naszej archidiecezji, o pokój na świecie oraz o ustanie prześladowań chrześcijan w wielu miejscach świata.

 

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP

imagesW związku z materiałami prasowymi, dotyczącymi zapisywania uczniów na zajęcia z religii/etyki w szkołach, Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wydała 11 września 2014 r. oświadczenie. Przypomina w nim, że katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach.

 

XXX Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę

images 27-28 września 2014. 

Hasłem pielgrzymki są słowa z Listu do Rodzin: "Rodzina pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła". W tym roku małżonkowie, którzy odnowią przyrzeczenia małżeńskie będą mogli otrzymać jubileuszowy certyfikat potwierdzający odnowienie przyrzeczeń podpisany przez Przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP.

 

Beatyfikacja bpa Álvaro del Portillo

imagesW sobotę, 27 września w Madrycie odbędzie się beatyfikacja bpa Álvaro del Portillo, pierwszego następcy św. Josemaríi Escrivy, Założyciela Opus Dei.

 

Dzień Modlitwy w intencji synodu o rodzinie

imagesNiedziela 28 września 2014 r. będzie poświęcona modlitwie w intencji III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który odbędzie się w dniach 5 - 19 października. Przedmiotem obrad Zgromadzenia będą "Wyzwania duszpasterskie wobec rodziny w kontekście ewangelizacji".

 

Sesja szkoleniowo - informacyjna Orędzie Bożego miłosierdzia w posłudze chorym

images29 września 2014 roku w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17/19) odbędzie się sesja szkoleniowo - informacyjna Orędzie Bożego miłosierdzia w posłudze chorym. Sesja przeznaczona jest dla księży kapelanów, sióstr zakonnych, wolontariuszy i pracowników szpitali, domów opieki, zakładów opiekuńczo - leczniczych i hospicjów znajdujących się na terenie Archidiecezji Warszawskiej.

 

Przy pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie modlono się za ofiary agresji sowieckiej

imagesCentralne uroczystości, przy asyście honorowej Wojska Polskiego, z udziałem kombatantów, rodzin sybiraków, władz państwowych i prezydent stolicy rozpoczęła Msza św. - Jeśli chcemy budować przyszłość, trzeba odkłamać przeszłość - mówił w homilii biskup polowy WP Józef Guzdek

 

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

logoNawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po parafiach i kościołach archidiecezji warszawskiej potrwa do 7 czerwca 2015 roku. 

Peregrynacja, którą rozpoczynamy, nie jest pierwszym takim wydarzeniem w życiu Kościoła w Polsce. W ramach przygotowań do obchodów 1000-lecia chrztu Polski kard. Stefan Wyszyński zainicjował dziewięcioletnią nowennę, Śluby Narodu Polskiego oraz właśnie peregrynację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. 

 

Komunikaty bieżące Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego

images W tym roku przypada jubileusz 25-lecia Caritas Archidiecezji Warszawskiej. W związku z tym, w sobotę, 20 września 2014 roku o godz. 11.00, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta. Do udziału we Mszy Świętej koncelebrowanej zaproszeni są proboszczowie parafii, w których funkcjonują koła Caritas oraz członkowie i współpracownicy Parafialnych Kół Caritas Archidiecezji Warszawskiej. 

 

Kurs Doradcy Życia Rodzinnego Archidiecezji Warszawskiej

imagesWydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej Warszawskiej organizuje kurs dla absolwentów kierunku nauk o rodzinie Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW, Instytutu Nauk o Rodzinie KUL, Studium Życia Rodzinnego i innych uczelni.

 

Spotkania Żywego Różańca w czterech rejonach

zasoby internetuWe wrześniu i październiku br. odbędą się w czterech rejonach kolejne spotkania Żywego Różańca, na które asystent Żywego Różańca w Archidiecezji Warszawskiej zaprasza Księży Proboszczów, Księży Opiekunów, zelatorów oraz członków Żywego Różańca naszej archidiecezji. Spotkania te będą miały wyjątkowy charakter ze względu na odbywającą się w parafiach Archidiecezji Warszawskiej Peregrynację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

 

XV Warszawski Festiwal Organowy "Organy Śródmieścia"

images7 września - 26 października 2014 r.
Festiwal odbywa się corocznie w kolejne niedziele września i października w różnych kościołach znajdujących się na terenie warszawskiej
Dzielnicy Śródmieście wyposażonych w koncertowe organy. Festiwal zaliczany jest do najpoważniejszych i najbardziej interesujących polskich festiwali organowych.

 

Papieski Wydział Teologiczny zaprasza na studia magisterskie z zakresu teologii

imagesPapieski Wydział Teologiczny to uczelnia kościelna na prawach Państwowych.

Studia odbywają się w każdą sobotę lub trybie zjazdowym: 3 zjazdy w ciągu roku, w połączeniu z e-learningiem (kształceniem na odległość).

 

 

 

Komunikat Rady ds. Rodziny w sprawie "INTERNETOWYCH KURSÓW PRZEDMAŁŻEŃSKICH"

 Publikujemy komunikat Rady ds. Rodziny KEP dotyczący tzw. internetowych kursów przedmałżeńskich.

 

ZMIANY PERSONALNE DUCHOWIEŃSTWA W ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

mapaKsięża proboszczowie, którzy w 2014 r. odchodzą na emeryturę
Nominacje na urząd proboszcza
Zmiany ogólnodiecezjalne
Neoprezbiterzy 2014
Pozostali księża

 

List pasterski Arcybiskupa Warszawskiego z okazji rozpoczęcia peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Dziś,herb w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, rozpoczyna się w naszej archidiecezji peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Świętym Wizerunku Nawiedzenia. Wczoraj kapłani archidiecezji spotkali się w archikatedrze przed obrazem Matki Bożej na modlitwie o obfite owoce peregrynacji. Modlili się też o świętość kapłańskiego życia oraz o powołania kapłańskie i zakonne. Peregrynacja potrwa do 7 czerwca 2015 roku.

 

I Komunia Święta dzieci rozpoczynających naukę szkolną w wieku 6 lat

KomuniaW związku z pytaniami dotyczącymi przyjmowania pierwszej Komunii Świętej przez dzieci, które rozpoczęły naukę w szkole podstawowej w wieku 6 lat Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży informuje, że:

 

Spotkania, wykłady, rekolekcje, wystawy

http://jerusalem.cef.fr/pl/monastyczne/warszawa

Konwersatorium Kościół świętych i grzeszników
Lectio divina - modlitewne czytanie Pisma Świętego
Duszpasterstwo Akademickie
Rekolekcje "Różaniec drogą w wierze..."
Spotkania dla małżeństw

 

"O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek"

Konferencja Episkopatu Polski

Życie ludzkie ma zawsze taką samą wartość

Dziecko poczęte powinno być traktowane jako ktoś, a nie coś, ma jak każdy inny człowiek swoje prawa. Najnowsza genetyka bardzo jasno potwierdza - istota żyjąca ma już od pierwszej chwili stałą strukturę, czyli informację genetyczną. Od momentu zapłodnienia rozpoczyna się cudowny bieg każdego życia człowieka. Potrzebny jest tylko czas na właściwe uporządkowanie i przygotowanie do działania.

 

Wspólna liturgia ze wspólnotami zakonnymi

kościół sióstr sakaramentekKościół Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich pw. Matki Bożej Jerozolimskiej

Klasztor sióstr benedyktynek - sakramentek

Parafia Matki Bożej Królowej Polski 

 

Zasady postępowania w sprawie renowacji i konserwacji obiektów zabytkowych

oraz budowy i modernizacji obiektów sakralnych i kościelnych

Kard. Kazimierz Nycz, fot. W. Łączyński
Wybrane czynności posługi pasterskiej