Archidiecezja Warszawska
Punkt Informacyjny
Centrum Opatrzności Bożej
Centrum JP2

Archidiecezja Warszawska

 

W kościele św. Anny ruszają Katechezy Warszawskie

images

Pozytywny przekaz wiary i prezentacja nauki Kościoła mają być celem Katechez Warszawskich. Sześć tegorocznych katechez będzie poświęconych tematowi sumienia. 23 października o 19.30 pierwsze spotkanie. Zaprasza o. Michał Mrozek OP: "Zawrotna kariera sumienia". Po konferencji jeszcze katecheza, czyli pogłębienie tematu w ramach rozmowy o. Mrozka, ks. Krzysztofa Bardskiego i Tomasza Królaka. 

 

Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego

imagesW środę, 22 października br. przypada doroczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Podczas Mszy świętych oraz nabożeństw różańcowych dziękujemy Bogu za kanonizację Papieża Polaka oraz modlimy się do niego w intencji Kościoła i Ojczyzny. Wspomnienie św. Jana XXIII kanonizowanego razem z papieżem Janem Pawłem II zostało wprowadzone do kalendarza powszechnego jako wspomnienie dowolne obchodzone w dniu 11 października.

 

Światowe Dni Młodzieży 2016 - Zostań wolontariuszem!

imagesŚwiatowe Dni Młodzieży w Krakowie dopiero za dwa lata, ale żeby zostać wolontariuszem, trzeba zdecydować już teraz!

Światowe Dni Młodzieży to nie tylko spotkanie z Papieżem Franciszkiem w Krakowie. Poprzedzi je kilka dni przygotowania we wszystkich polskich diecezjach! Nie musisz mieszkać w Krakowie, żeby zostać wolontariuszem ŚDM. W zależności od tego, czym się interesujesz, możesz działać w kilku sekcjach.

 

Kurs animatora i ceremoniarza w naszej archidiecezji

imagesKurs animatora i ceremoniarza liturgicznego przygotowuje do prowadzenia parafialnych grup służby liturgicznej dzieci, młodzieży i dorosłych, oraz wprowadza w głębsze rozumienie liturgii. Kandydaci nabędą umiejętności kierowania zespołami ludzi i przygotowania celebracji liturgicznych.

 

Trzydziesta rocznica męczeńskiej śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki

imageswolnej Polsce wizerunek bł. ks. Popiełuszki zatarł się w pamięci wielu, tymczasem jest on nadal aktualnym wzorem dla świata. Jego wiara i nauczanie wykraczają poza dzieje polskiej martyrologii - podkreślił w niedzielę bp Józef Guzdek w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie odbyły się uroczystości 30. rocznicy męczeńskiej śmierci kapłana.

 

19 października beatyfikacja Pawła VI

imagesZ udziałem dziesiątków tysięcy wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra w Watykanie, papież Franciszek beatyfikował Pawła VI. "Dziękujemy nasz drogi i umiłowany papieżu Pawle VI! Dziękujemy za Twoje pokorne i prorocze świadectwo miłości do Chrystusa i Jego Kościoła!" - powiedział w homilii Ojciec Święty. Uroczysta Msza św. beatyfikacyjna uwieńczyła również III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat rodziny. W beatyfikacji wziął udział papież-senior Benedykt XVI, który jest jednym z trzech żyjących kardynałów kreowanych przez Pawła VI.

 

Słowo z okazji beatyfikacji papieża Pawła VI i 30. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

herbDziękujemy dziś za beatyfikację papieża Pawła VI. Dziękujemy za błogosławionego księdza Jerzego i za jego wstawiennictwo przed Bogiem. Kult błogosławionego męczennika rozszerza się w Polsce oraz w wielu miejscach całego świata.  Ludzie modlą się przez jego wstawiennictwo, wypraszają za jego pośrednictwem łaski i cuda.

 

Lekcja świętości

imagesHasłem tegorocznego Dnia Papieskiego były słowa "Świętymi bądźcie". Dzień Papieski jest organizowany przez powołaną przez episkopat Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jej zadaniem jest budowa żywego pomnika papieża Jana Pawła II. W ciągu dnia fundacja, jej stypendyści i wolontariusze prowadzili zbiórkę na program stypendialny dla zdolnej młodzieży z małych miejscowości.

 

Spotkania Żywego Różańca w czterech rejonach

zasoby internetuWe wrześniu i październiku br. odbędą się w czterech rejonach kolejne spotkania Żywego Różańca, na które asystent Żywego Różańca w Archidiecezji Warszawskiej zaprasza Księży Proboszczów, Księży Opiekunów, zelatorów oraz członków Żywego Różańca naszej archidiecezji. Spotkania te będą miały wyjątkowy charakter ze względu na odbywającą się w parafiach Archidiecezji Warszawskiej Peregrynację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

 

VI Seminarium "Sztuka w nowych kościołach"

images

Seminarium Kurii Warszawskiej z cyklu "Architektura i sztuka kościołów w świetle liturgii"
20 listopada 2014,
Dom Arcybiskupów Warszawskich, ul. Miodowa 17/19

 

Komunikat o otwarciu procesu do kanonizacji bł. Jerzego Popiełuszki

imagesReferat procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych Kurii Metropolitalnej Warszawskiej informuje o otwarciu procesu do kanonizacji Błogosławionego Jerzego Popiełuszki w związku z nadzwyczajnym i nagłym uzdrowieniem pana François Audelana. Proces otworzy biskup diecezji Créteil Michel Santier, w najbliższą sobotę, 20 września o godz. 11 w miasteczku Thiais, w diecezji Créteil (Paryż), w kaplicy domu generalnego Sióstr Anuncjatek.

 

Francja: rozpoczęto dochodzenie w sprawie cudu za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

imagesW kaplicy domu generalnego Sióstr Anuncjatek w Thiais pod Paryżem rozpoczęło się dochodzenie w sprawie domniemanego uzdrowienia za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jeśli Stolica Apostolska uzna jego nadprzyrodzony charakter, niewytłumaczalny naukowo i trwały skutek, to otwarta zostanie droga do kanonizacji warszawskiego kapłana, patrona "Solidarności". Proces prowadzą wspólnie diecezja Créteil i archidiecezja warszawska.

 

Legitymacje kapłańskie do odbioru u Wicekanclerza Kurii

images

Legitymacje kapłańskie są do odbioru u wicekanclerza kurii (nowa seria).
            

                    

 

Katechezy dla młodzieży i dorosłych

imagesW parafiach trwają katechezy neokatechumenalne dla młodzieży i dorosłych, prowadzące do wiary dojrzałej. Wspólnoty neokatechumenalne stwarzają możliwość rozwoju ducha modlitwy, pogłębiania wiary, poznawania Pisma Świętego, uczenia się aktywnego uczestnictwa w liturgii i głębszego przeżywania tajemnic zbawienia dokonujących się w celebracjach Kościoła.

 

Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń w Krakowie

imagesJednym ze "znaków czasu" wyraźnie rozeznawanym obecnie w polskim Kościele jest wzrastająca liczba mężczyzn w późniejszym wieku wyrażających pragnienie życia w kapłaństwie. Konferencja Episkopatu Polski powołuje do życia Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Jego celem jest przygotowanie do sakramentu święceń kandydatów, którzy ze względu na wiek (zasadniczo: 35-60 rok życia) wymagają odrębnego toku formacji. 

 

Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego

Plac ZamkowyDiecezjalny duszpasterz lektorów - ks. prałat Wiesław Kądziela zaprasza ministrantów do wzięcia udziału w kursie przygotowującym do pełnienia posługi lektora w parafii.
Kurs lektorski rozpocznie się w kościele seminaryjnym przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54 w niedzielę, 19 października 2014 roku o godz. 15.00. W kursie mogą uczestniczyć kandydaci z minimum III klasy gimnazjum. Na pierwsze spotkanie należy przynieść skierowanie od proboszcza parafii.

 

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP

imagesW związku z materiałami prasowymi, dotyczącymi zapisywania uczniów na zajęcia z religii/etyki w szkołach, Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wydała 11 września 2014 r. oświadczenie. Przypomina w nim, że katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach.

 

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

logoNawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po parafiach i kościołach archidiecezji warszawskiej potrwa do 7 czerwca 2015 roku. 

Peregrynacja, którą rozpoczynamy, nie jest pierwszym takim wydarzeniem w życiu Kościoła w Polsce. W ramach przygotowań do obchodów 1000-lecia chrztu Polski kard. Stefan Wyszyński zainicjował dziewięcioletnią nowennę, Śluby Narodu Polskiego oraz właśnie peregrynację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. 

 

Kurs Doradcy Życia Rodzinnego Archidiecezji Warszawskiej

imagesWydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej Warszawskiej organizuje kurs dla absolwentów kierunku nauk o rodzinie Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW, Instytutu Nauk o Rodzinie KUL, Studium Życia Rodzinnego i innych uczelni.

 

XV Warszawski Festiwal Organowy "Organy Śródmieścia"

images7 września - 26 października 2014 r.
Festiwal odbywa się corocznie w kolejne niedziele września i października w różnych kościołach znajdujących się na terenie warszawskiej
Dzielnicy Śródmieście wyposażonych w koncertowe organy. Festiwal zaliczany jest do najpoważniejszych i najbardziej interesujących polskich festiwali organowych.

 

Papieski Wydział Teologiczny zaprasza na studia magisterskie z zakresu teologii

imagesPapieski Wydział Teologiczny to uczelnia kościelna na prawach Państwowych.

Studia odbywają się w każdą sobotę lub trybie zjazdowym: 3 zjazdy w ciągu roku, w połączeniu z e-learningiem (kształceniem na odległość).

 

 

 

Komunikat Rady ds. Rodziny w sprawie "INTERNETOWYCH KURSÓW PRZEDMAŁŻEŃSKICH"

 Publikujemy komunikat Rady ds. Rodziny KEP dotyczący tzw. internetowych kursów przedmałżeńskich.

 

ZMIANY PERSONALNE DUCHOWIEŃSTWA W ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

mapaKsięża proboszczowie, którzy w 2014 r. odchodzą na emeryturę
Nominacje na urząd proboszcza
Zmiany ogólnodiecezjalne
Neoprezbiterzy 2014
Pozostali księża

 

List pasterski Arcybiskupa Warszawskiego z okazji rozpoczęcia peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Dziś,herb w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, rozpoczyna się w naszej archidiecezji peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Świętym Wizerunku Nawiedzenia. Wczoraj kapłani archidiecezji spotkali się w archikatedrze przed obrazem Matki Bożej na modlitwie o obfite owoce peregrynacji. Modlili się też o świętość kapłańskiego życia oraz o powołania kapłańskie i zakonne. Peregrynacja potrwa do 7 czerwca 2015 roku.

 

I Komunia Święta dzieci rozpoczynających naukę szkolną w wieku 6 lat

KomuniaW związku z pytaniami dotyczącymi przyjmowania pierwszej Komunii Świętej przez dzieci, które rozpoczęły naukę w szkole podstawowej w wieku 6 lat Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży informuje, że:

 

Spotkania, wykłady, rekolekcje, wystawy

http://jerusalem.cef.fr/pl/monastyczne/warszawa

Lectio divina - modlitewne czytanie Pisma Świętego
Duszpasterstwo Akademickie
Spotkania dla małżeństw
Studium Dominicanum na Służewie


 

Wspólna liturgia ze wspólnotami zakonnymi

kościół sióstr sakaramentekKościół Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich pw. Matki Bożej Jerozolimskiej

Klasztor sióstr benedyktynek - sakramentek

Parafia Matki Bożej Królowej Polski 

 

Zasady postępowania w sprawie renowacji i konserwacji obiektów zabytkowych

oraz budowy i modernizacji obiektów sakralnych i kościelnych

Kard. Kazimierz Nycz, fot. W. Łączyński
Wybrane czynności posługi pasterskiej