Archidiecezja Warszawska
Centrum JP2

Archikatedra warszawska

portal archikatedry

Obecna bazylika archikatedralna św. Jana, pierwotnie pod wezwaniem Męczeństwa (Ścięcia) św. Jana Chrzciciela, została odbudowana po II wojnie światowej, w l. 1947-1952, i zrekonstruowana w stylu gotyckim, pod kierunkiem profesorów Jana Zachwatowicza i Stanisława Marzyńskiego.

Parafia tutejsza erygowana została prawdopodobnie na początku XIV w., najstarsza pewna wzmianka pochodzi z 1339 r. i dotyczy odbywanego w kościele św. Jana sądu delegatów papieskich przeciwko Krzyżakom, którym nakazano oddać zrabowane ziemie i zapłacić odszkodowania. Natomiast już na początku XIII w. na miejscu obecnej świątyni katedralnej stała niewielka drewniana kaplica. Wedle podań pierwszy kościół zbudował książę Konrad Mazowiecki.

wnętrze archikatedryKościół w części prezbiterialnej zbudowany został ok. 1350 r., a następnie poszerzony. Murowany korpus świątyni pochodzi z XV w. Wielkim dobroczyńcą tego kościoła był książę Janusz I Starszy, który też uzyskał pozwolenie na przeniesienie doń kolegiaty czerskiej. Spośród mieszczan największą hojnością zapisała się rodzina Baryczków.

Po śmierci ostatniego księcia mazowieckiego opiekę nad świątynią kolegiacką objął król Zygmunt Stary i królowa Bona, a później Anna Jagiellonka, żona Stefana Batorego. Znaczenie kościoła rosło wraz z obecnością króla w pobliskim zamku, odbywały się w nim synody. Czasy świetności nadeszły wraz okresem elekcji królewskich, które rozpoczynały się tutaj uroczystym nabożeństwem. Właśnie u św. Jana głosił płomienne kazania ksiądz Piotr Skarga, wzywając do wierności Bogu i Ojczyźnie. Hojnie obdarowywał świątynię król Zygmunt III Waza, który ufundował organy, liczne malowidła i rzeźby, troszczył się o piękną oprawę muzyczną nabożeństw, ulokował przy kościele arcybractwo literackie.

archikatedra z początku XX w.W 1637 r. odbyła się w kolegiacie św. Jana pierwsza koronacja królewska - Cecylii Austriaczki, żony Władysława IV, a w 1660 r. po raz pierwszy król przekazał nominację papieską i kapelusz kardynalski, który wówczas otrzymał nuncjusz Piotr Vidoni. Z kolei Jan III Sobieski po powrocie spod Wiednia zawiesił w tej świątyni chorągiew Mahometa i ufundował stalle kanonickie, co mają potwierdzać zawieszone nad nimi herby. Dopiero w 1705 r. po raz pierwszy koronowano tutaj króla polskiego, a w r. 1764 odbyła się koronacja ostatniego króla Polski - Stanisława Augusta Poniatowskiego. W kościele św. Jana odczytana została ustawa sejmowa powołująca Komisję Edukacji Narodowej, a także odbyło się uroczyste dziękczynienie za Konstytucję 3 Maja.
W l. 1837-1842 świątynia została przebudowana w stylu neogotyku angielskiego, według projektu Adama Idźkowskiego. W październiku 1919 r. kardynał Kakowski udzielił w katedrze święceń biskupich ówczesnemu nuncjuszowi apostolskiemu Achillesowi Rattiemu, późniejszemu papieżowi Piusowi XI. Po upadku powstania warszawskiego świątynia została zburzona przez hitlerowców. Jej odgruzowanie i odbudowę podjęto zaraz po wyzwoleniu Warszawy, w r. 1947 wmurowano akt erekcyjny, a kardynał August Hlond umierając w październiku 1948 r., kazał się pochować w ruinach katedry świętojańskiej.

Po odbudowie powojennej kościół został konsekrowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego - w imieniu Ojca św. Jana XXIII - 9 czerwca 1960 r., a pół roku później otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Archikatedra była miejscem celebr z udziałem Ojca św. Jana Pawła II podczas jego pobytów w Warszawie, a także pierwszym etapem ubiegłorocznej pielgrzymki Benedykta XVI do Polski.
W katedrze znajdują się relikwie błogosławionego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, umieszczone w ołtarzu Kaplicy Literackiej, a także sarkofagi sług Bożych - Prymasów Hlonda i Wyszyńskiego, w sąsiadujących ze sobą kaplicach w lewej nawie bocznej. Ponadto, podziemia katedry mieszczą groby arcybiskupów warszawskich i innych wybitnych Polaków: Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego, Gabriela Narutowicza oraz króla Stanisława Augusta.

krucyfiksNa szczególną uwagę zasługuje krucyfiks z cudownym Panem Jezusem w kaplicy Baryczków, chrzcielnica w kształcie kielicha, rozbita w 1944 r. na kilkadziesiąt kawałków, a później pieczołowicie odtworzona, obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który nawiedzał polskie parafie, a także położony u wejścia do świątyni kamień, wydobyty z jej fundamentów.
Swego czasu Ksiądz kardynał Józef Glemp tak pisał o warszawskiej katedrze: "Powinniśmy szczególną uwagą obdarzyć katedrę św. Jana Chrzciciela, najstarszą i najczcigodniejszą świątynię dawnej Warszawy, w której Papież z rodu Polaków rozpoczął swoją pierwszą pielgrzymkę po ojczystej ziemi. Mieszkańcy Warszawy i dostojni Goście od stuleci modlą się tutaj do Cudownego Pana Jezusa. Katedra to serce Stolicy, symbol wieków historii, miejsce ważne dla Polaków i dla przybyszów ze świata, sacrum Narodu i Państwa Polskiego, nekropolia wielkich Polaków. To miejsce pamięci o książętach mazowieckich i królach polskich.

pastorał kard. Aleksandra KakowskiegoMiejsce rozbrzmiewające echem kazań Skargi, echem odczytania aktu ustanawiającego Komisję Edukacji Narodowej, echem zaprzysiężenia Konstytucji 3 Maja. Miejsce, które zawsze uczyło, jak służyć Bogu i Polsce, jak bronić kultury w życiu każdego człowieka i w życiu Narodu. Od zarania swych dziejów ta czcigodna świątynia jest ściśle związana z Zamkiem Królewskim i warszawską Starówką - razem z nimi przez wieki przeżywała dni chwały i dni cierpienia". A Prymas Wyszyński pozostawił te znamienne słowa: "Gdy wchodzisz w progi Katedry, stąpaj ze czcią, bo idziesz po śladach ofiarnej krwi Rodaków, i wracaj do pracy, gotów naśladować najlepszych Synów Polski...".

www.katedra.mkw.pl

Kard. Kazimierz Nycz, fot. W. Łączyński